Okresní město s 23 tisíci obyvateli ve východních Čechách v Pardubickém kraji. Je známé jako sídlo unikátního Muzea loutkářských kultur a místo konání mezinárodních loutkářských festivalů.
Chrudim leží jižně od Pardubic na řece Chrudimce na severním úpatí Železných hor. Město se vyvinulo z raně středověkého hradiště. Poprvé je zmiňováno v Kosmově kronice k roku 1055, kdy zde při vojenském tažení zemřel kníže Břetislav I. V druhé polovině 13. století zde Přemysl Otakar II. nechal vytyčit královské věnné město. Za husitských válek Chrudim kapitulovala (1421) a přidala se na stranu husitů. Největší rozvoj přineslo 16. století, největší úpadek naopak 17. a 18. století. Od roku 1751 do roku 1849 byla Chrudim sídlem krajského úřadu. V té době vyhořela obě předměstí (1850) a posléze utrpěla několika povodněmi. Ve druhé polovině 19. století zde vznikla Wiesnerova strojírenská továrna, pozdější slavný producent výtahů a eskalátorů Transporta, Popperova továrna na obuv – dnešní výrobce punčoch a spodního prádla Evona. V roce 2013 se Chrudim stala historickým městem roku.
Navzdory několika požárům v dávnější minulosti a dílčím demolicím historické zástavby hlavně na předměstích v dobách komunismu si Chrudim zachovala řadu cenných památek. Patří k nim především čtyři gotické kostely: Nanebevzetí Panny Marie, sv. Kateřiny, sv. Michaela archanděla a Povýšení sv. Kříže. Dále je to zástavba Resselova náměstí, pozůstatky městských hradeb s baštou Prachárna (dnes expozice chrudimského opevnění), ale také řada jednotlivých staveb, jako jsou Stará a Nová radnice, Mydlářovský dům (dnes Muzeum loutkářských kultur), Rozvodovský dům, Ceregettiho dům, Khomovský dům, Neuperský dvůr a z moderní architektury vila Oldřicha Sýkory či městské Divadlo Karla Pippicha. Turistickými lákadly města jsou však především moderně koncipované Muzeum loutkářských kultur a Muzeum barokních soch. Ve městě dále funguje pozoruhodné regionální muzeum a také expozice minerálů, hornin a kamenných desek s geologickou stezkou. Nedaleko Chrudimi se nachází lanový park Podhůra a unikátní dřevěná rozhledna Bára od architekta Martina Rajniše (2009). Z pravidelných kulturních akcí uveďme přehlídku amatérských loutkářských souborů Loutkářská Chrudim.
V Chrudimi se narodili středověký humanista a právník Viktorin Kornel ze Všehrd, vynálezce lodního šroubu Josef Ressel a operní pěvkyně Dagmar Pecková. Osobní pouto pojilo s městem i hudební skladatele Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha nebo malíře Alfonse Muchu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.