Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Antonín Markl

Autor prvních česky psaných fotografických příruček a provozovatel fotografických kurzů na základě systematického vyučovacího plánu.

Antonín Panenka

Antonín Panenka patří mezi legendy československého fotbalu. Přes dvacet let hrál fotbal za Bohemians Praha 1905, kde v současné době působí jako prezident klubu.

Jakub Arbes

Spisovatel a novinář, známý především jako autor a zakladatel specifického literárního žánru romaneto. Ve své tvorbě se hojně zabýval sociálními a politickými otázkami.

Giuseppe Arcimboldo

Významný italský malíř pozdního manýrismu, působil jako dvorní umělec v  Praze a díky svému netradičnímu vidění reality a způsobu zobrazování se stal velkou inspirací pro nejslavnější světové malíře moderní doby.

Igor Ardašev

Klavírista, jeden z prvních po roce 1989, který úspěšně obhajoval české interpretační a koncertní umění ve světě a získal řadu ocenění na světových soutěžích.

Archeologie časně slovanského období

Studium hmotné kultury skupiny, jež na české území začala pronikat zejména od 6. století a ke které se současný český národ hlásí jako ke svému etnickému základu.

Archeologie Velké Moravy

Označení pro studium hmotných pramenů prvního známého stabilního státního útvaru západních Slovanů, který vznikl v 9. století.

Archeopark Pavlov

Archeologické muzeum umístěné v obci Pavlov, které se vyznačuje moderním vzhledem a unikátně provedeným architektonickým řešením výstavního prostoru.

Arkádové zámky

Druh renesančního zámku charakteristický pro české země, který je zároveň jedním z nejzajímavějších útvarů středoevropské architektury 16. a počátku 17. století.

Ludvík Armbruster

Katolický kněz, filozof, teolog, pedagog a japanolog působící především v Japonsku a v Česku.

Ars Rediviva

Český (československý) hudební soubor, jehož jméno se stalo pojmem v interpretaci hudby hnutí Early Music. Existoval a aktivně koncertoval přes půl století – v letech 1951–2005. 

Artěl

České uměleckořemeslné výrobní a prodejní družstvo (1908–1935) usilující o kultivaci domácího užitého umění a designu.

Artificialismus

Český výtvarný směr, založený dvěma českými umělci, jenž vznikl ve Francii a byl aktuální mezi dvěma světovými válkami.

ASC Dukla

Resortní sportovní centrum Ministerstva obrany České republiky, jehož hlavním úkolem je vytvářet podmínky pro sportovní přípravu na vrcholné světové soutěže.

Zika a Lída Ascherovi

Manželský pár, který svými revolučními textilními potisky výrazně ovlivňoval tvář britské a francouzské módy druhé poloviny 20. století. Na návrzích spolupracovali s umělci jako Henri Matisse či Henry Moore.

Český ateismus

Náboženský fenomén českého národa. Obyvatelé českých zemí prošli v průběhu historie několika nucenými změnami náboženského vyznání, v současné době sami sebe na základě oficiálních statistických údajů považují za jeden z nejateističtějších národů Evropy.

Avast Software

Světově proslulá česká společnost vyvíjející antivirový software. V roce 2017 tento antivir používalo každé páté zařízení na světě vybavené operačním systémem.

AVG

Mezinárodně uznávaná softwarová společnost vyrábějící světově známý antivirový software AVG, často užívaný pro ochranu mobilních zařízení po celém světě.

Avia B-135

Stíhací jednoplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1938–1942. Šlo o nejpokročilejší československý letoun, jaký se před koncem 2. světové války dostal do sériové výroby.

Avia B-534

Stíhací dvouplošník vyráběný továrnou Avia v letech 1933–1939. Byl nejčetnějším a nejznámějším letadlem československého letectva v meziválečném období.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.