Svatý Vít, pocházející údajně ze Sicílie, se postupem času stal oblíbeným světcem v Čechách a patronem českých zemí. Jeho rameno je údajně uchováno v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Druhý pražský biskup, člen velmožského rodu Slavníkovců, vzdělanec, misionář, mučedník a jeden z nejvýznamnějších patronů českých zemí. Bývá zobrazován s atributy biskupské hodnosti a často také s knihou v ruce.
Celosvětově známý český vynálezce v oboru textilního strojírenství. Proslavilo jej především tryskové tkaní, které vyvolalo radikální změny v technologii tkaní, tkacích strojů a tkalcoven po světě.
Největší fotografická organizace v České republice, která zastřešuje především amatérské, ale také profesionální fotografy.
Organizace zřízená v roce 1951 podle sovětského vzoru, která měla zajišťovat brannou výchovu obyvatelstva. Postupně se stal hlavním spolkovým organizátorem zájmové technické činnosti. Po listopadu 1989 byl přeměněn na Sdružení technických sportů a činností.
Církev s návazností na americkou misii. V českých zemích působí od počátku 20. století. V současnosti požívá plných práv registrované církve a je napojena na světové centrum společenství Svědků Jehovových.
Významný český režisér, producent a scenárista. Jeden z nejvýraznějších a zároveň nejúspěšnějších českých filmových režisérů činných po roce 1989, který dosáhl také mezinárodního uznání a získal řadu zahraničních ocenění.
Významný český filmový scenárista, dramatik, herec, spisovatel a textař. Jeden ze zakladatelů a hlavních představitelů Divadla Járy Cimrmana a přední český cimrmanolog.
Spisovatelka, novinářka a zakladatelka českého vesnického románu. Stála u počátků českého ženského hnutí.
Specialita považovaná za chloubu české kuchyně. Hovězí pečeně s omáčkou z kořenové zeleniny se smetanou, zpravidla je podávána s houskovým knedlíkem.
Český filozof, teoretik kultury, publicista a glosátor veřejného dění. Významný představitel českého marxistického humanismu a filozofické antropologie. Autor významných esejů o myšlenkovém odkazu českých dějin.
Mezinárodně uznávaný scénograf a jevištní výtvarník. Jeden ze zakladatelů Laterny magiky.
Český skladatel filmové, televizní, popové a muzikálové hudby, nejúspěšnější český hitmaker druhé poloviny 20. století. Dlouholetý spolupracovník Karla Gotta.
Český vynálezce, počítačový vědec a zakladatel oboru výpočetní technika v Československu. Tvůrce prvního československého počítače, svou prací významně zasáhl do vývoje samočinných počítačů.
Československý generál. Prezident Československa mezi lety 1968–1975. Nepodařilo se mu intervenovat za některé oběti čistek, kterým chtěl pomoci po Pražském jaru.
Významná divadelní, filmová a televizní herečka. Jedna z nejoblíbenějších představitelek pohádkových princezen.
Literární, divadelní a výtvarný kritik, esejista, spisovatel a dramatik, vůdčí postava české moderny. Prosazoval nezávislost umění na mimoestetických vazbách a pojetí kritiky jako tvůrčí činnosti.
Označení pro tramvaj v brněnském dialektu, tzv. hantecu, zároveň jedno z nejznámějších nářečních slov v českém jazyce.
Český advokát, účastník prvního i druhého odboje, kancléř tří československých prezidentů.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.