*14. 10. 1907 Praha – †18. 5. 1980 Portland, Spojené státy americké
Antonín Svoboda studoval elektrotechniku a strojní inženýrství na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v Praze a poté teoretickou a experimentální fyziku na Univerzitě Karlově.
V roce 1936 začal spolu s Vladimírem Vandem pracovat na vývoji zaměřovačů pro řízení protiletecké obrany.
Po okupaci Československa pokračovali ve vojenském výzkumu v Paříži. Po kapitulaci Francie roku 1940 uprchl do Spojených států amerických.
Stále se věnoval výzkumu protileteckých zařízení, nejdříve v New Yorku a poté v laboratořích Massachusettského technologického institutu (MIT) v Cambridgi. Zde se stal členem skupiny, která tajně vyvíjela systém protiletadlové obrany pro lodě (MARK 56). Za vývoj tohoto systému byla Svobodovi jako jedinému Čechovi udělena v roce 1948 prestižní cena Naval Ordinance Development Award.
Po skončení války se vrátil do Československa s myšlenkou budovat zde počítačový průmysl. Elektrotechnická fakulta ČVUT se díky Svobodovi stala jednou z prvních vysokých škol na světě, kde probíhaly přednášky o výpočetní technice.
Svoboda také spolupracoval s pobočkou Zbrojovky Brno (pozdější národní podnik Aritma), která se věnovala výrobě strojů na děrné štítky.
V roce 1955 vznikl v Československé akademii věd (ČSAV) pod vedením A. Svobody Ústav matematických strojů (ÚMS). Svoboda zahájil práci na koncepci SAPO (SAmočinný POčítač). Projekt byl hotov již v roce 1951, ale počítač, který jako první na světě využíval von Neumannovy metody, byl poprvé spuštěn až v roce 1957 (vývoj byl poznamenán nedostatkem součástek nebo jejich nižší kvalitou). Poté následovaly ještě počítače EPOS 1 (Elektronický POčítačí Stroj) a EPOS 2.
Ve druhé polovině 50. let 20. stol. však přestali být podmínky v ČSAV pro Svobodu a jeho pracoviště příznivé a Svoboda se rozhodl emigrovat. Komunistická strana Československa pak jeho jméno vymazala z historie.
Antonín Svoboda se stal profesorem informatiky na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA), kde učil do roku 1977. Zemřel při pozorování výbuchu sopky Mount St. Helens.
V roce 1997 byla u příležitosti 40. výročí spuštění počítače SAPO odhalena na Loretánském nám. v Praze pamětní deska věnovaná Antonínu Svobodovi a počítači SAPO. V témže roce mu byla udělena prestižní cena Computer Pioneer Award a v roce 1999 obdržel in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.