*6. 2. 1965 Žatec
Jan Svěrák pochází z umělecky založené rodiny (je synem dramatika a scenáristy Zdeňka Svěráka). Již během studia na katedře dokumentární tvorby na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (FAMU) vzbudil velkou pozornost kritiky i širší veřejnosti a za absolventský film, krátkometrážní mystifikační ekologický sci-fi dokument Ropáci (1988), byl vyznamenán oceněním Student Academy Award (tzv.„studentský Oscar“) a dalšími zahraničními cenami. Poté pracoval ve studiu animace Bratři v triku a do roku 1996 se živil také natáčením kreativních reklam. Jako filmový producent začal působit již v roce 1991, kdy spoluzaložil produkční firmu Luxor a roku 1995 i vlastní produkční společnost Biograf Jan Svěrák. Producentsky se podílel např. na mezinárodně úspěšném filmu Alice Nellis Tajnosti (2007).
Již první Svěrákův celovečerní hraný film Obecná škola (1991) byl nominován na Oscara. Sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film však režisér obdržel až za komedii Kolja (1996). Také jeho další snímky jsou vysoce hodnocené kritikou a zároveň oblíbené i u publika. Například za válečné drama Tmavomodrý svět (2001) získal pět Českých lvů, za komedie Vratné lahve (2007) a Po strništi bos (2017) po třech Českých lvech. Uznání si vysloužil také méně tradičními žánry, jako například sci-fi komedií Akumulátor 1 (1994), nízkorozpočtovou road movie Jízda (1994) nebo loutkovým fantasy filmem pro děti Kuky se vrací (2010), které všechny natočil podle vlastního scénáře.
Jan Svěrák patří k nejvýraznějším osobnostem současného českého hraného filmu. Na většině svých dosavadních snímků spolupracoval se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, jenž pro ně vytvářel předlohy a psal scénáře (Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Tři bratři i Po strništi bos). Dohromady vytvářejí laskavé komedie s charakteristickým rukopisem a jemným humorem. Na zámku v Čechách pod Kosířem bylo v roce 2016 otevřeno Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových se stálou expozicí o jejich společném díle.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.