Československý katolický kněz a politik, poslanec československého parlamentu a ministr zdravotnictví v letech 1948–1968, místopředseda a později předseda Československé strany lidové, představitel spolupráce této strany s diktaturou KSČ.
Vyznání, jehož tradice vychází z předkřesťanských náboženství. K jeho rozmachu došlo po roce 1989. Zdroji novopohanských kultů je religiozita tří etnik postupně žijících na českém území: Keltů, Germánů a Slovanů.
Autokefální ortodoxní církev s působností v České a Slovenské republice. V současné době slouží především imigrantům z východoslovanských oblastí.
Řeholní řád působící v českých zemích od 12. století. Jeho nejvýznamnějším domem je zde klášter v Praze-Strahově, který uchovává ostatky zakladatele řádu svatého Norberta z Xanten.
Kněz, poustevník, spoluzakladatel a první opat Sázavského kláštera. Patří mezi české zemské patrony.
Označení pro specificky českou formu snah o reformu katolické církve v 15.-17. století, navazující na myšlenky Jana Husa. Česká reformace měla svůj vlastní vývoj značně odlišný od švýcarského a německého reformačního proudu a částečně je časově předcházela.
Dobře zachovalý hrad ve stejnojmenném městě na soutoku řek Otavy a Volyňky. Představuje v České republice jedinečné spojení šlechtického hradu a církevní komendy, opevněného sídla rytířského řádu, které mělo zčásti charakter kláštera.
Rozsáhlý raně barokní komplex nad městem Příbram ve Středočeském kraji. Představuje jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách.
Český kníže v letech 921–935, nejvýznamnější český světec a jeden ze symbolů české státnosti. Jeho kult sehrál zásadní úlohu při formování české národní identity.
Druhý pražský biskup, člen velmožského rodu Slavníkovců, vzdělanec, misionář, mučedník a jeden z nejvýznamnějších patronů českých zemí. Bývá zobrazován s atributy biskupské hodnosti a často také s knihou v ruce.
Církev s návazností na americkou misii. V českých zemích působí od počátku 20. století. V současnosti požívá plných práv registrované církve a je napojena na světové centrum společenství Svědků Jehovových.
Kardinál, profesor Papežské gregoriánské univerzity v Římě. Byl jedním z nejvýznamnějších českých teologů působících ve Vatikánu a světově respektovaným znalcem východní spirituality.
Soubor památek světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Třebíč, který zahrnuje architektonicky jedinečnou pozdně románskou baziliku sv. Prokopa a vzácně dochovaný soubor staveb zdejší židovské čtvrti.
Veršovaná obrana českého katolictví, které dal její první vydavatel František Palacký název Václav, Havel a Tábor čili Rozmlouvání o Čechách roku 1424. Vznikla pravděpodobně kolem roku 1424.
Biskup olomoucký v letech 1126–1150. Významný církevní hodnostář a diplomat evropského věhlasu. Svými aktivitami přispěl k rozvoji církve a kulturního života v českých zemích a k posílení moci českého knížete.
Šlechtična, která se zasloužila o rozšiřování dominikánského řádu v českých zemích. Byla prohlášena českou světicí a patronkou rodin, kongregace sester dominikánek, liberecké diecéze a Libereckého kraje.
Mimořádně dobře zachovalý hřbitov, druhý největší na území České republiky. Památka UNESCO. Unikátem hřbitova je spojení barokního výtvarného výrazu spolu se židovskou pohřební tradicí.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.