Autokefální ortodoxní církev s působností v České a Slovenské republice. V současné době slouží především imigrantům z východoslovanských oblastí.
Pravoslavná církev náleží k východnímu ortodoxnímu křesťanství. Přestože se hlásí k cyrilometodějské misi, o tradici pravoslavné církve v českých zemích lze mluvit až od počátku 20. století. V roce 1903 vznikl první spolek pravoslavných konvertitů. V roce 1920 došlo v Římskokatolické církvi k odtržení části skupiny reformních kněží. Z tohoto hnutí vznikla na jedné straně budoucí Československá církev husitská, na druhé straně pak další větev české pravoslavné církve v čele s Matějem Pavlíkem, vysvěceným jako biskup Gorazd pro novou pražskou eparchii pod srbskou jurisdikcí. V průběhu druhé světové války poskytli pravoslavní věřící úkryt parašutistům, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici Po odhalení spiknutí byli spolupracovníci spolu s biskupem Gorazdem zajati a popraveni. Následně byla pravoslavná církev de facto rozprášena. Po roce 1945 byla církev obnovena pod vlivem ruské pravoslavné církve, která se těšila podpoře Sovětského svazu i KSČ. V důsledku intenzivního tlaku došlo k postupnému přechodu české pravoslavné církve od srbské k ruské jurisdikci. Roku 1951 pak udělila ruská pravoslavná církev československé církvi autokefalitu. Dosavadní eparchie byly rozděleny na čtyři, dodnes existující: pražskou, olomoucko-brněnskou, michalovskou a prešovskou. V průběhu komunistické nadvlády zachovala většina pravoslavné církve stávajícímu režimu loajalitu a těšila se jeho podpoře. Po rozdělení Československa byla uchována církevní jednota, došlo pouze ke změně názvu na Pravoslavnou církev v českých zemích a na Slovensku. V dnešní době představují významnou většinu pravoslavných věřících občané původem z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. V čele církve je volený metropolita. Spolu s Posvátným synodem vykonává plnou duchovní správu církve. V současné době se na území České republiky nachází také čtyři ženské a čtyři mužské monastýry. Při posledním sčítání lidu se v roce 2011 k pravoslavné církvi hlásilo 20 628 věřících.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.