Stříbro bylo ve středověku a na počátku novověku jedním hlavních symbolů českých zemí a proslavilo je jako „stříbrnou velmoc“ po celé Evropě.
Brněnská nevládní nezisková organizace podporující práva osob LGBTQIA+. Účelem jejího zřízení je integrace minoritního společenství a vedení široké informativní veřejné kampaně. Cílem je detabuizace a zrovnoprávnění sexuální menšiny, boj proti předsudkům a stereotypům.
Jedno z nejstarších malých českých divadel studiového typu. Sídlí v pražské Spálené ulici.
Německá fašistická strana, založená za první republiky. Podporovala autonomii Sudet.
Ženské folklorní bytosti, které se objevují obvykle v počtu tří, přicházejí k novorozenci a určují mu jeho osud.
Český symbolistický sochař, jedna z nejvýznamnějších osobností českého sochařství na přelomu 19. a 20. století.
Autorská, pěvecká a herecká dvojice, spoluzakladatelé divadla Semafor. Autoři mnoha oblíbených českých písní.
Houslový virtuos a violista, komorní hráč, dirigent a pedagog. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk Josefa Suka staršího. Na gramofonové desky nahrál všechny houslové koncerty Wolfganga Amadea Mozarta.
Sdružení umělců a literátů ovlivněné světovým surrealismem. Bylo činné ve 30. letech 20. století a spojovalo bývalé členy skupiny Devětsil (např. Vítězslava Nezvala, Jindřicha Štyrského, Toyen aj.).
České výtvarné a literární sdružení druhé generace českých symbolistů činné v letech 1910–1912, jehož členové se zajímali o niterné stavy člověka, byli ovlivnění okultismem a magií a snažili se o zachycení nadvědomí.
Město a turistické letovisko s 11 tisíci obyvateli v jihozápadních Čechách v Plzeňském kraji. Proslulo výrobou sirek, pozoruhodnou architekturou a malebnou okolní krajinou na pomezí Šumavy a Pošumaví.
Publicistka a spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za mír, věnovala se především mírovému hnutí, angažovala se v podpoře práv národnostních menšin a ženských práv. Byla blízkou spolupracovnicí Alfreda Nobela.
Rozsáhlý raně barokní komplex nad městem Příbram ve Středočeském kraji. Představuje jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách.
Unie feudálních států ve střední Evropě, jehož alespoň formální součástí byly řadu staletí i české země.
Svaťák neboli svatý týden – týden studijního volna pro studenty před ústní částí maturitní zkoušky
Velkomoravský kníže v letech 871–894. Za jeho vlády dosáhla Velkomoravská říše svého největšího územního rozsahu.
Český kníže v letech 1107–1109. Cílevědomý a nemilosrdný panovník, je známý tím, že většinu své krátké vlády strávil na válečných taženích.
Raně barokní bazilika na Svatém Kopečku u Olomouce. Velkolepá stavba je výraznou dominantou okolní krajiny a jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě.
Český kníže v letech 921–935, nejvýznamnější český světec a jeden ze symbolů české státnosti. Jeho kult sehrál zásadní úlohu při formování české národní identity.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.