Sdružení Sursum bylo založeno 30. 7. 1910 a existovalo po dobu dvou let. Jeho zakladateli byli Emil Pacovský, Josef Váchal, Jan Konůpek, Jan Zrzavý a František Kobliha. V roce 1910 se v Brně konala jejich první společná výstava, která neměla téměř žádný ohlas. V následujícím roce byla v Praze uspořádána valná hromada, jíž se účastnilo přes 20 lidí s převahou básníků a literátů. Ke sdružení se přihlásili také spisovatelé Rudolf Medek, Vilém Bitnar, Oldřich Novotný, malíři Miroslav Sylla, Rudolf Adámek a Adolf Gärtner. Druhá výstava se uskutečnila v září roku 1912 v pražském Obecním domě spolu se Skupinou výtvarných umělců, reprezentující ranou kubistickou tvorbu. Jednalo se o poslední výstavu sdružení, která získala ohlas a zároveň vyvolala nespokojenost a ostrou kritiku.
V latině název sdružení sursum znamená „vzhůru“. Umělci se ve své tvorbě snažili zachytit lidskou duši a její pohnutky. Část členů sdružení byla spojována s katolickou revue Meditace a ovlivňoval je křesťanský mysticismus, který se stal platformou skupiny. Kvůli nedostatku teoretického zázemí a chybějící vůdčí osobnosti bylo působení sdružení zastaveno. Nástup nových avantgardních směrů navíc odsunul Sursum do zapomnění. Ve 30. letech 20. století byl svět ponořen do existenciální nejistoty a pocitu strachu z vypuknutí další války. V této době se také zvýšil zájem o esoterické nauky a lidské nadvědomí. Členové skupiny tak ve své vlastní tvorbě uplatňovali princip mysticismu a vizionářství a svoje specifické vidění rozvíjeli i nadále.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.