Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Prototypová jednotka metra Tatra R1

Prototypová jednotka metra vzniklá pod vedením Antonína Honzíka a Františka Kardause, autorů dnes již legendární tramvaje T3. Z politických a časových důvodů musela R1 nuceně ustoupit nekvalitním a pro Prahu nevhodným sovětským vozům metra.

Proud

Nezisková organizace podporující LGBTQIA+ komunitu. Uděluje také ceny bePROUD.

Průhonický park

Zámecký park u zámku Průhonice v okrese Praha-západ s jedinečnou sbírkou rostlin i malebnou krajinou. Výstavbu rozsáhlého parku a kultivaci krajiny provedl na konci 19. století tehdejší majitel zámku hrabě Silva-Tarouca.

Vlasta Průchová

Legenda českého jazzového, swingového a bebopového zpěvu, přezdívaná paní Jazz. Manželka jazzového hudebníka Jana Hammera st., matka multiinstrumentalisty Jana Hammera ml.

Průmyslová revoluce v českých zemích

Proces přechodu tradiční agrární společnosti do moderní industriální éry, který vytvořil předpoklady pro to, aby se české země staly průmyslově nejrozvinutější oblastí rakouské monarchie.

Průmyslový palác v Praze

Impozantní secesní stavba v pražských Holešovicích. V prostorách paláce probíhají výstavy, koncerty, módní přehlídky apod.

První československý odboj

Úsilí českého a slovenského lidu během první světové války o osamostatnění z rakousko-uherské nadvlády. Odboj zahrnoval diplomatické a vojenské akce, které vedly k vyhlášení samostatné Československé republiky.

První elektrická tramvaj v Praze

Byla představena Františkem Křižíkem v roce 1891 v rámci Jubilejní zemské výstavy v Praze.

První republika

Obecně vžité označení pro státní a národnostní útvar Československa a pro jeho politické zřízení v letech 1918 -1938. První samostatná státní forma parlamentní republiky, na jejímž území tvořili Češi svrchované etnikum.

První světová válka a české země

Světový konflikt, který vedl k zásadní politické proměně střední Evropy a umožnil vznik samostatného Československa.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Vodní elektrárna, jež bývá nazývána jedním ze sedmi divů Česka.

Přehrada Bystřička

Přehrada, která se měla stát součástí plavebního kanálu Dunaj–Odra–Labe.

Přemysl Otakar I.

Český kníže v letech 1192–1193 a 1197–1198, český král v letech 1198–1230. Jeden z nejúspěšnějších českých panovníků středověku. Získal pro Čechy dědičný královský titul a zahájil proces proměny země v moderní vrcholně středověký stát.

Přemysl Otakar II.

Český král v letech 1253–1278. Pro svoji moc a bohatství byl znám jako „král železný a zlatý“ a v dnešní době je vedle Karla IV. jedním z nejznámějších panovníků českých středověkých dějin.

Přemyslovci

Nejstarší česká knížecí (od roku 1198 královská) dynastie, jejíž členové vládli od 9. století do roku 1306. Přemyslovci sehráli klíčovou roli při vzniku a budování českého státu, zároveň byli jedinou dynastií domácího původu na českém trůně.

Přemyslovské rotundy

Nevelké kostely kruhového půdorysu, typické pro architekturu českého knížectví v 9.–12. století.

Jiří Přibáň

Český právník a sociolog trvale působící ve Velké Británii.

Jindřich Přibík


Osobitý fotograf a experimentátor, jehož díla mají také filozofický přesah. Část života tvořil v emigraci v Belgii.

Příbor

Historické město s 8 500 obyvateli na severní Moravě. Je známé nejen jako rodiště Sigmunda Freuda, ale také jako městská památková rezervace s řadou pamětihodností a turistické východisko do oblasti Podbeskydí.

Hrad Přimda

Zřícenina románského hradu nad stejnojmenným městem v západních Čechách přibližně 10 km od hranic s Německem. Je nejstarším kamenným hradem na území České republiky.

Zobrazeno 1281 - 1300 záznamů
z celkového počtu 1880

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.