Debutové auto jednoho z největších výrobců automobilů v meziválečném Československu. Menší rozměry karoserie a motoru vůz předurčovaly k roli masově dostupného dopravního prostředku.
Český architekt a autor významných veřejných budov v Praze, například Nové scény Národního divadla nebo dnešní Nové budovy Národního muzea (dříve budova Federálního shromáždění).
Souhrnné označení všech událostí s tematikou LGBTQ, jež se konají každé léto v Praze. Jeden z největších festivalů v České republice, vrcholící slavnostním průvodem hrdosti.
Hlavní a největší město České republiky. Má 1,309 milionu obyvatel a status samostatného kraje. Leží ve středních Čechách a od raného středověku je mocenským, správním a hospodářským centrem Českých zemí. Světově proslulé jsou zdejší pamětihodnosti i odkaz mnoha zdejších osobností.
Okresní město s 11 tisíci obyvateli v jihozápadních Čechách v Jihočeském kraji. Největší prosperity dosáhlo v 16. století díky poloze na Zlaté stezce a obchodu se solí. Historické centrum má řadu zejména renesančních památek, díky nimž se městu přezdívá „malý Norimberk“.
Významný klasicistní sochař a řezbář, činný především jako autor náhrobků a monumentální plastiky, reflektující neoklasicistní estetiku.
Věta pronesená Václavem Havlem během sametové revoluce. Stala se symbolem demokratizační politické transformace, s jistým odstupem ale také zdrojem společenské kontroverze
Heslo, které je od roku 1920 součástí standarty prezidenta republiky, autorem citátu byl český reformní kazatel Jan Hus.
Začátek legendárního výroku čelného představitele komunistické strany, předsedy vlády Československé republiky Klementa Gottwalda, v němž informoval o politickém zvratu vedoucím k nabytí absolutní moci v zemi Komunistickou stranou Československa.
Lidské společnosti a jejich výtvory, které jsou známy z území současné České republiky z období, jež následovalo po době kamenné a kdy lidé uměli pracovat s kovy, tedy přibližně z doby mezi 2200 př. n. l. – 6. století n. l.
Autokefální ortodoxní církev s působností v České a Slovenské republice. V současné době slouží především imigrantům z východoslovanských oblastí.
Jediný dochovaný systém městské potrubní pošty na světě. V současné době je mimo provoz, v Praze však fungoval ještě na začátku 21. století.
Obecné označení demokratických reforem politiky, sociální a mediální sféry v Československu roku 1968. Unikátní a mezinárodně proslulý pokus o uskutečnění vize socialismu, který by byl založen na občanské participaci, svobodě volby a názorů.
Jediné metro v České republice. Svůj provoz zahájilo v roce 1974 na prvním úseku linky C, o první úseky linek A a B bylo rozšířeno v letech 1978, resp. 1985. Za dobu svojí existence bylo svědkem několika historických událostí a ročně přepraví kolem 500 000 000 cestujících.
Pražská síť podzemních kolektorů patří k nejdelším a nejmodernějším na světě.
Nejslavnější a jeden z nejstarších veslařských závodů v České republice. Jezdí se na dvoukilometrové trati v Praze na Vltavě od roku 1910 pod záštitou pražského primátora. Raritou závodu je zatáčka pod vyšehradskou skálou.
Dodnes populární židovská legenda o hliněné bytosti oživené šémem. Její příběh je jednou z nejoblíbenějších pražských pověstí, zapadající do tajuplné atmosféry rudolfinské Prahy.
Historicky a kulturně významný hradní komplex, chráněný UNESCO. Svou rozlohou, architektonickou skladbou a stářím patří k nejvýznamnějším hradním areálům v Evropě a jako sídlo prezidenta je důležitým reprezentativním objektem.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.