Věta pronesená Václavem Havlem během sametové revoluce. Stala se symbolem demokratizační politické transformace, s jistým odstupem ale také zdrojem společenské kontroverze
Větu „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ pronesl Václav Havel při svém projevu během sametové revoluce ukončující v Československu čtyřicetiletý komunistický režim. Věta se stala jedním ze symbolů této politické transformace a Havlovy osoby jako takové.
V kontextu Havlových ostatních myšlenek lze větu interpretovat jako víru v konečné vítězství vzájemné tolerance a osobní autentičnosti střídající komunistický režim, hlásající třídní nenávist a nutící jedince k zapírání sebe sama a tím také k životu ve lži. Své úvahy o nutnosti osobní autenticity rozvinul Václav Havel ve známém eseji Moc bezmocných, kde právě schopnost vzepřít se povinným rituálům a poslušnosti totalitnímu režimu označil za jeden z nejdůležitějších zdrojů boje s tímto režimem a cestu k osobnímu „životu v pravdě“.
Spolu s postupně rostoucí deziluzí části české společnosti z postkomunistického vývoje Československé a České republiky začalo docházet také k zavržení zmíněného hesla. Se zvyšující se relativitou výkladu světa, velkou pluralitou informačních zdrojů, strachem z globalizace, uprchlictví a dalších fenoménů současnosti začaly být také ideály „pravdy“ a „lásky“ kritizovány jako prázdné fráze, symbolizující naivní myšlenky, někdy i domnělé manipulativní techniky tvůrců sametové revoluce, ne vždy již nutně vnímané jako pozitivní transformace vedoucí ke svobodě. Heslo se tak v poslední době stalo jedním z mnoha symbolů rozdělení společnosti, kdy její část hlásící se k odkazu Václava Havla a sametové revoluce a přijímající pozitivně globalizační a demokratizační změny začala být hanlivě nazývána jako „pravdoláskařská“. Její údajná snaha o výlučné prosazování osobní pravdy a naivní lásky byla částí veřejnosti vnímána jako ohrožení české společnosti, například přijetím velkého množství zahraničních uprchlíků.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.