Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Iva Janžurová

Divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka. Od 60. let 20. století patří k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám.

Jar (saponát)

Nejznámější prostředek na mytí nádobí v České republice, jehož název se používá pro označení jakéhokoli saponátu na nádobí.

Jaromír (kníže)

Český kníže v letech 1003, 1004–1012 a 1033–1035. Jeho tragický životní příběh dobře ilustruje krizi, v níž se český stát a rod Přemyslovců na přelomu prvního a druhého tisíciletí ocitly.

Jaromír Funke

Přední osobnost evropské fotografické avantgardy 20. a 30. let 20. st. Významné je nejen jeho fotografické dílo, ale také rozsáhlá kritická a pedagogická činnost.

Jaromír Jágr

Český hokejista, majitel a hráč kladenského klubu Rytíři Kladno. Výčet jeho úspěchů a rekordů, zahrnující např. vítězství ve Stanley Cupu či na XVIII. zimních olympijských hrách v Naganu 1998, je velmi dlouhý, nejen proto je považován za jednoho z nejlepších hokejistů všech dob. Jeho hráčská kariéra je spjata s číslem 68, které nosí na dresu.

Jaroslav a Jiří Holíkové

Českoslovenští hokejisté, členové Síně slávy českého hokeje, mistři světa i držitelé olympijských medailí.

Jaroslav Bruner-Dvořák

Fotograf, bratr Rudolfa Brunera-Dvořáka, po smrti převzal jeho fotoateliér. Pokračoval v jeho tradici fotografování událostí, významně se však orientoval také na architekturu.

Jaroslav Drobný

Sportovec, který jako hokejista získal s týmem Československa titul mistra světa v roce 1947 a stříbro na ZOH 1948 a jako reprezentant Egypta vyhrál v roce 1954 tenisový Wimbledon.

Jaroslav Rössler

Významný český i světový avantgardní fotograf, člen skupiny Devětsil a nejprogresivnější propagátor abstraktního umění a konstruktivismu ve fotografii.

Vojtěch Jasný

Významný česko-americký scenárista, filmový režisér, fotograf, pedagog a výrazná postava nové vlny československého filmu. Obdržel řadu prestižních mezinárodních ocenění, roku 2007 získal Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Javory

Hudební skupina pojící melodiku moravského folkloru s prvky rockové hudby. Je také známá díky své filmové a scénické hudbě. Jejími protagonisty jsou sourozenci Hana a Petr Ulrychovi.

Javoříčské jeskyně

Jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice.

JAWA

Nejstarší česká společnost na výrobu motocyklů a mopedů. Založena byla Františkem Janečkem v roce 1929 v Praze-Nuslích. V malých sériích firma vyráběla i malé automobily.

Jawa Minor

Nejlevnější předválečný automobil v Československu.

Jednota bratrská

Reformační církev založená v polovině 15. století v Kunvaldu u Žamberka následovníky myslitele a pacifisty Petra Chelčického. Její myšlenky získaly široký ohlas ve všech vrstvách české společnosti.

Jednotný cvičební úbor

Unifikovaný oděv do hodin tělesné výchovy. V éře socialismu se skládal z bílého svršku, trenýrek barevně rozlišených dle pohlaví nositele a bot na cvičení, tzv. „jarmilek“ či „toníků“.

Otto Jelinek

Česko-kanadský mistr světa v krasobruslení, podnikatel, kanadský politik a ministr, český poradce a podnikatel, bývalý kanadský velvyslanec v Česku

 

Rudolf Jelínek

Firma z valašských Vizovic známá výrobou ovocných destilátů. 

Maria Jeritza

Světově uznávaná pěvkyně (dramatický soprán), působila v první polovině 20. století především ve Vídni a New Yorku.

 

 

 

 

 

Jeseník

Okresní město s 11 tisíci obyvateli ve Slezsku v Olomouckém kraji. Přezdívá se mu „brána Jeseníků“ a jeho součástí jsou Lázně Jeseník, které se v 19. století proslavily díky novátorským vodoléčebným metodám svého zakladatele Vinzenze Priessnitze.

Zobrazeno 621 - 640 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.