Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Karel Čapek

Významná osobnost české literatury a kultury 20. století: spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a politický filozof. Často spolupracoval se starším bratrem, malířem a spisovatelem Josefem Čapkem.

Karel Matěj Čapek Chod

Prozaik, dramatik a novinář. Svůj osobitý styl našel v ironickém napodobování toho, co jeho současníci brali vážně.

Josef Čapek

Významný kubistický malíř, grafik, knižní ilustrátor, spisovatel a novinář, scénograf a výtvarný kritik, bratr českého spisovatele Karla Čapka.

Čarodějnice

Označení pro ženskou postavu českého folkloru, jež vládne nadpřirozenou magickou mocí. Výraz může být užit také jako pejorativní označení pro ženu.

Věra Čáslavská

*3. 5. 1942 Praha – †30. 8. 2016 Praha

Legenda československé sportovní gymnastiky, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy. Se sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi je jednou z nejvýraznějších postav historie olympijských her.

Čedok

Nejstarší česká cestovní kancelář. Má stovky poboček po celé České republice, dále také v Rusku, Rakousku či na Slovensku.

Svatopluk Čech

Básník, v jehož tvorbě vrcholí tradice české veršované povídky 19. století, a prozaik, který vytvořil satirický obraz měšťáka. Náležel k ruchovské generaci a svými obdivovateli byl považován za knížete českého literárního Parnasu.

Čechomor

Hudební skupina známá úpravou lidových písní z Čech a Moravy využívající doprovodu elektrických nástrojů. Vyznačuje se písněmi s vlivy jazzu, bigbeatu, klasické či keltské hudby. Jejími ústředními členy jsou zpěvák a kytarista František Černý a houslista Karel Holas.

Čechův most

Desátý pražský most přes Vltavu. Svými rozměry je to nejkratší most v Praze přes Vltavu.

Čelákovičtí upíři

Kosterní nálezy v obci Čelákovice (okres Praha-východ) pocházející ze 13.–14. století, které byly mylně považovány za pozůstatky protivampyrických opatření na středověkém pohřebišti. Jedná se o pohřebiště lidí, jež neměli nárok na obvyklý pohřeb.

František Ladislav Čelakovský

Básník národního obrození, překladatel a vydavatel českých a slovanských folklórních písní a přísloví. Zdůrazňoval významnost lidové slovesnosti, kterou začleňoval do kontextu evropské kultury.

Petr Čepek

Jeden z nejvýznamnějších a nejvýraznějších českých divadelních, filmových a rozhlasových herců.

Antonín Čermák

Americký podnikatel a politik českého původu, starosta Chicaga, zemřel po atentátu na prezidenta Roosevelta.

Jaroslav Čermák

Český malíř období romantismu, velmi nadaný portrétista a malíř historických obrazů, jako první český výtvarný umělec 19. století získal oficiální uznání v celé Evropě.

Černé jezero

Největší přírodní jezero Šumavy i celé České republiky. Vyznačuje se tmavým zabarvením vodní hladiny, podle kterého dostalo i svoje jméno.

Bohuslav Matěj Černohorský

Pozdně barokní skladatel, varhaník a pedagog, jeden z předchůdců hudebního klasicismu; kněz, člen řádu minoritů, působil střídavě v pražském chrámu sv. Jakuba a v Itálii. V Itálii učil mj. významného italského skladatele Giuseppe Tartiniho. Skládal zejména vokální a varhanní skladby. 

Václav Černý

Literární historik, kritik a esejista, komparatista, romanista a překladatel. Podílel se na obnově zájmu o barokní kulturu a na dalších literárních a společenských aktivitách.

David Černý

Český současný sochař a autor mnoha kontroverzních soch a instalací, např. Entropa či narůžovo nabarvený sovětský tank.

František Maria Černý

Český funkcionalistický architekt, jenž je znám především jako autor nové podoby věží Emauzského kláštera.

Čert

Populární postava českých pohádek s rohy, ocasem a kopytem, často se však také ukazující v lidské podobě. Čerti jsou obyvateli pekla, kteří se snaží získat lidskou duši. Stále velmi živá je tradice chození čerta s Mikulášem a andělem.

Zobrazeno 201 - 220 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.