Černé jezero se nachází v oblasti Šumavy blízko u hranic s Německem. Svou rozlohou přes 18 ha je největším přírodním jezerem České republiky. V České republice existují i větší vodní plochy, ty však vznikly s přispěním člověka (např. přehradní nádrže Lipno I a Orlík, rybník Rožmberk…). Černé jezero se vyznačuje tmavým, až černým zabarvením hladiny, způsobeným odrážením okolních jehličnatých lesů na vodní hladině. Je ledovcového původu a nachází se v nadmořské výšce kolem 1000 metrů pod severním svahem Jezerní hory. Tyčí se nad ním 330 m vysoká skalní stěna. Dosahuje hloubky téměř 40 m. V jeho vodách roste jako na jediném místě v České republice kriticky ohrožená vodní bylina šídlatka jezerní (Isoetes lacustris).
Spolu s blízkým Čertovým jezerem je součástí národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, vzniklé roku 1933. Mezi oběma jezery vede hranice evropského rozvodí, voda z Čertova jezera se dostává do Černého moře, zatímco vody Černého jezera (a ostatních Šumavských jezer) končí v moři Severním.
Mezi Černým jezerem a nádrží Pod Černým jezerem se nachází přečerpávací vodní elektrárna Černé jezero, vůbec první zařízení tohoto typu vybudované v první Československé republice. Byla zprovozněna v roce 1930 a funguje dodnes.
Za socialistického Československa se Černé jezero stalo v roce 1964 dějištěm akce Neptun, kdy byly na jeho dno umístěny bedny, posléze nalezené potápěči. Tehdejší režim tvrdil, že v nich byly tajné nacistické dokumenty, které později dodal Sovětský svaz. Tyto dokumenty dokazovaly vztahy mnohých západoevropských politiků s nacistickým režimem. Akce Neptun se vydařila, zvýšila nátlak mezinárodních organizací na stíhání bývalých nacistů a skončila odchodem určitého množství politiků, hlavně italských, rakouských a západoněmeckých, z politické scény, a dokonce několika sebevraždami. To, že nález dokumentů byl zinscenován, bylo odhaleno až během 70. let 20. století.
Černé jezero je svou tmavou hladinou a umístěním v hustých šumavských lesích velice oblíbeným cílem turistů navštěvujících tuto oblast. Vždy také svou tajemností inspirovalo české umělce, nejznámější je zřejmě Romance o Černém jezeře od Jana Nerudy.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.