Populární postava českých pohádek s rohy, ocasem a kopytem, často se však také ukazující v lidské podobě. Čerti jsou obyvateli pekla, kteří se snaží získat lidskou duši. Stále velmi živá je tradice chození čerta s Mikulášem a andělem.
V českém folkloru čert převzal syžety i jiných bytostí, a v důsledku toho je pole jeho působnosti široké a výskyt v pohádkách a pověstech hojný. Spolu s vodníkem patří k nejobvyklejším protivníkům člověka, jeho jméno bývá používáno také pro obecnější označení jakéhokoli běsa. Dnes může být čert zásluhou literární a filmové kultury vnímán též pouze jako poťouchlá bytůstka. Pozná se vždy podle zoomorfních (zvířecích) znaků (odkazujících ke kopytníkům) a „pekelného“ zápachu po síře, může se ale zjevovat i jako člověk, obvykle v přestrojení za myslivce. S lidmi se potkává nejčastěji v lese, na osamoceném hradě či v opuštěném mlýně. Zkomolením latinských a hebrejských slov vznikla pojmenování pro vládce pekla – Lucifer a Belzebub. Čertovo spojení s ďáblem ilustrují jeho ekvivalenty v některých jiných indoevropských jazycích, které na jazykové úrovni nerozlišují mezi čertem a ďáblem.
Významnou čertovou snahou v pověstech je získání lidské duše, k čemuž používá i záludnosti a nabízí lidem různé služby a bohatství, aby mu svou duši upsali (a úpis podepsali vlastní krví). Stojí také za různými krajinnými změnami, což je důvodem spojení jeho jména s místopisnými názvy (Čertovo jezero apod.). V pohádkách to bývá obvykle on, kdo je přelstěn, zejména v příbězích, kde je zdůrazňována jeho fyzická převaha. Našeptává k hříšnému konání, lidský hrdina však může čertovou zásluhou také něco získat. Rád přijímá soupeření i ve formě hádanek a smysl pro hru nezapře ani zanícenou partií karet či hrou v kostky.
Kromě lidové kultury se čerti stávají ústředními postavami mnohých zpracování, například literárních (pohádka Boženy Němcové Čert a Káča), hudebních (opera Antonína Dvořáka Čert a Káča), filmových (např. Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, S čerty nejsou žerty či Hrátky s čertem) a dalších. I ve velkých městech České republiky je slaven svátek svatého Mikuláše (slaven 5. 12., večer před kalendářním svátkem svatého Mikuláše 6. 12.), jež prochází městem a kterého rohatý čert jakožto hrozba trestu pro neposlušné děti doprovází.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.