Česká kinematografie po zhroucení komunistického režimu a rozdělení Československa. Filmová produkce po privatizaci a návratu do soukromého vlastnictví.
Český film v období druhé světové války, jenž byl ovlivněn politikou a propagandou nacistického Německa. Tuzemské filmové ateliéry sloužily k výrobě německých filmů a kina na území Čech a Moravy se stala odbytištěm německé produkce.
Filmová tvorba v Československu po druhé světové válce, která byla poznamenána znárodněním, silným vlivem Sovětského svazu a komunistickým totalitním režimem.
Filmovou tvorbu po roce 1956 již charakterizuje nástup nové vlny a nové tvůrčí generace. Po roce 1968 bylo toto tvůrčí období přerušeno nastolením normalizace a nástupem cenzury trvající až do roku 1989.
Nejstarší česká vysoká škola se zaměřením na filmovou a televizní tvorbu; patří zároveň k pěti nejstarším filmovým fakultám na světě.
Odvětví scénické hudby vznikající jako neoddělitelná součást filmů a televizních inscenací a dotvářející jejich atmosféru. Světových úspěchů dosáhl hudební doprovod k českým animovaným a krátkým filmům.
Hraný pohádkový film pro děti, v českém pojetí často propojený s komediálním žánrem. Sledování pohádek v televizi tvoří nedílnou součást české vánoční atmosféry.
V Česku se každoročně pořádá několik desítek filmových festivalů a letních škol různého rozsahu a tematického zaměření. Jsou to zpravidla několikadenní soutěžní a přehlídkové akce s přednáškami a promítáním nejnovějších snímků, často spojené s udělováním cen odbornou porotou.
Filmový žánr, v českém prostředí realizovaný téměř výhradně jako hudební komedie a hudební pohádka. Mnoho písniček a hlášek z hudebních filmů zlidovělo a stalo se součástí každodenní komunikace.
Sběratelství nálepek ze zápalkových krabiček, zpopularizované zejména po druhé světové válce. Jeho tradice v českých zemích sahá do 30. let 19. století, tedy dále než zájem o poštovní známku. Předností je tradice pestrého sortimentu nálepek na obalech českých zápalek.
Světoznámý klavírista a jeden z hudebních symbolů první republiky. Profesor na Juilliard School v New Yorku, doctor honoris causa Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity a JAMU v Brně.
předseda vlády od dubna 2009 do července 2010 a kandidát na prezidenta České republiky v roce 2013
Významný vydavatel a překladatel, měl rozhodující podíl na obrodě kulturního katolicismu v českých zemích. Redigoval časopis Katolické moderny Nový život.
Oblíbený spisovatel literatury pro mládež, autor legendárního komiksu Rychlé šípy a přední představitel českého skautského hnutí v Československu a později v Česku.
Kubistický malíř, významná osobnost českého moderního umění, jeden z důležitých představitelů tzv. organické abstrakce. Nejvíce se proslavil v meziválečném období, je znám především svými abstraktními pracemi.
Jeden z nejznámějších filmových režisérů, scenáristů a herců českého původu, zároveň považovaný za jednoho z nejvýznamnějších amerických i světových režisérů.
Kolektivní míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě. Za jeho kolébku se považuje Anglie. V češtině se užívá také název kopaná.
První český ilustrovaný časopis pro fotografy amatéry, vydávaný v letech 1893–1944.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.