Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Flájská přehrada

Flájská přehrada

Jediná pilířová přehrada v České republice.


ČTK/Krejčí Bedřich
Podrobné informace

Na území krušnohorské obce Český Jiřetín na Mostecku leží unikátní pilířová přehrada, zařazená mezi kulturní památky ČR. Před zahájením stavby byly navrženy dvě stavební varianty hráze – betonová pilířová a betonová tížná. I kvůli nedostatku cementu v tehdejší době byla zvolena alternativa první, sice technologicky komplikovanější, avšak vyžadující o 30 % méně betonu. Stavební práce na přehradě probíhaly v letech 1951–1963. Vodní dílo bylo pojmenováno podle obce Fláje, jež musela výstavbě přehrady ustoupit. Její existenci dnes připomínají pouze základy několika domů, kamenná podezdívka kostela sv. Jana Křtitele, přemístěného v 60. letech 20. století do Českého Jiřetína, a dřevěný kříž, který slouží jako památník zaniklé obce.

Hlavní funkcí nádrže je zásobovat pitnou vodou okresy severočeské hnědouhelné pánve (Most, Litvínov, Osek a Krupka), zajistit minimální průtok (objem průtoku vody v určité řece za jednotku času) na Flájském potoce a chránit proti povodním v přilehlé oblasti. Součástí přehrady je také vodní elektrárna Meziboří a menší elektrárna Fláje. K elektrárně Meziboří se voda dostává více než pětikilometrovou štolou s vyrovnávací komorou a ocelovým potrubím.

V roce 2013, padesát let po uvedení přehradní nádrže do provozu, vydala Česká pošta známku věnovanou této unikátní stavbě.

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.