Na území krušnohorské obce Český Jiřetín na Mostecku leží unikátní pilířová přehrada, zařazená mezi kulturní památky ČR. Před zahájením stavby byly navrženy dvě stavební varianty hráze – betonová pilířová a betonová tížná. I kvůli nedostatku cementu v tehdejší době byla zvolena alternativa první, sice technologicky komplikovanější, avšak vyžadující o 30 % méně betonu. Stavební práce na přehradě probíhaly v letech 1951–1963. Vodní dílo bylo pojmenováno podle obce Fláje, jež musela výstavbě přehrady ustoupit. Její existenci dnes připomínají pouze základy několika domů, kamenná podezdívka kostela sv. Jana Křtitele, přemístěného v 60. letech 20. století do Českého Jiřetína, a dřevěný kříž, který slouží jako památník zaniklé obce.
Hlavní funkcí nádrže je zásobovat pitnou vodou okresy severočeské hnědouhelné pánve (Most, Litvínov, Osek a Krupka), zajistit minimální průtok (objem průtoku vody v určité řece za jednotku času) na Flájském potoce a chránit proti povodním v přilehlé oblasti. Součástí přehrady je také vodní elektrárna Meziboří a menší elektrárna Fláje. K elektrárně Meziboří se voda dostává více než pětikilometrovou štolou s vyrovnávací komorou a ocelovým potrubím.
V roce 2013, padesát let po uvedení přehradní nádrže do provozu, vydala Česká pošta známku věnovanou této unikátní stavbě.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.