Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Umělecké směry 19. století (30 záznamů)

Jakub Schikaneder

Významný malíř, krajinář, ilustrátor a výtvarný pedagog, označovaný za jednoho z nejnadanějších akademiků přelomu 19. a 20. století. Patřil do tzv. generace Národního divadla.

Bohuslav Schnirch

Jeden z nejnadanějších a nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, který svými skulpturami mistrně doplňoval projekty mnoha českých i zahraničních architektů.

Hanuš Schwaiger

Významný český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, do českého malířství přinesl jiné vidění a obohatil je o svůj jedinečný styl, ve kterém propojil své zkušenosti ze zahraničí a podněty ze studia starých mistrů s nadcházejícími moderními proudy symbolismu a secese.

Antonín Slavíček

Impresionistický malíř, vrcholný představitel českého umění přelomu 19. a 20. století uznávaný pedagog a mistr moderní české krajinářské malby své doby.

Spolek výtvarných umělců Mánes

Nejstarší a patrně nejznámější český umělecký spolek, jenž funguje dodnes, pyšní se svou dlouhou historií a členstvím předních českých umělců.

Stanislav Sucharda

Český symbolistický sochař, jedna z nejvýznamnějších osobností českého sochařství na přelomu 19. a 20. století.

Sursum

České výtvarné a literární sdružení druhé generace českých symbolistů činné v letech 1910–1912, jehož členové se zajímali o niterné stavy člověka, byli ovlivnění okultismem a magií a snažili se o zachycení nadvědomí.

Ladislav Šaloun

Významný český secesní sochař první poloviny 20. století.

Tvrdošíjní

Skupina mladých českých malířů, navázala na předválečnou avantgardu a svými manifestačními výstavami propojovala české výtvarné umění s uměním evropským.

František Ženíšek

Malíř a kreslíř, vyznačoval se technicky vytříbeným akademickým způsobem tvorby. Byl velkým vlastencem a výrazným představitelem generace Národního divadla.

Zobrazeno 21 - 30 záznamů
z celkového počtu 30

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.