Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Realismus (8 záznamů)

Václav Brožík

Jeden z nejznámějších českých malířů v Evropě konce 19. století, oficiální malíř Rakouska-Uherska a člen generace Národního divadla. Proslavil se historickou malbou a portréty.

Josef Mánes

Malíř, ilustrátor, grafik a návrhář, jeden z nejvýznamnějších českých představitelů období romantismu a realismu. Inspiroval se mnichovskou školou portrétní malby, rodnou Prahou a venkovským životem na Hané. Byl jedním z prvních umělců v českém prostředí, který se začal soustavně věnovat folklóru.

Julius Eduard Mařák

Malíř a grafik, významný krajinář a vlivný umělecký pedagog.

Josef Václav Myslbek

Nejvýznamnější český sochař 19. století a jedna z vůdčích osobností generace Národního divadla. Je považován za zakladatele českého novodobého sochařství, byl předním představitelem monumentálního realismu.

Josef Matěj Navrátil

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů a dekoratérů, talentovaný krajinář, mistr drobného žánru a zátiší, ale i nástěnných maleb, ve své tvorbě propojil různé umělecké směry.

Pomník svatého Václava

Jeden z nejznámějších pomníků v České republice, symbol české státnosti. Stojí v horní části Václavského náměstí v Praze. Je zařazen na seznam národních kulturních památek.

Karel Purkyně

Jeden z nejnadanějších českých malířů zátiší a jeden z největších portrétistů 19. století. Veřejností byl znovu objeven až v 20. století.

Bohuslav Schnirch

Jeden z nejnadanějších a nejvýznamnějších sochařů generace Národního divadla, který svými skulpturami mistrně doplňoval projekty mnoha českých i zahraničních architektů.

Zobrazeno 1 - 8 záznamů
z celkového počtu 8

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.