*27. 2. 1855 Praha – †15. 11. 1924 Praha
Jakub Schikaneder se na uměleckou dráhu vydal v pouhých patnácti letech, kdy začal studovat na pražské Akademii výtvarných umění (AVU). Jeho spolužáky byli malíři Mikoláš Aleš či František Ženíšek. Po ukončení studií v roce 1878 a po roční vojenské službě pokračoval ve studiu na výtvarné akademii v Mnichově (u českoněmeckého malíře Gabriela Maxe). Podnikl cesty do Francie, Německa, Anglie, Nizozemska, Švýcarska a Itálie. Během svého pobytu v Mnichově se zúčastnil konkurzu na výzdobu Národního divadla, jeho návrh divadelní opony však nakonec nezvítězil. Zato jeho další návrh kompozice výzdoby královské lóže s námětem Doba Přemyslovců, Doba Karla IV. a Doba Rudolfa II. již v soutěži uspěl a byl realizován. Návrh připravil ve spolupráci s Emanuelem Krescencem Liškou, který se stal autorem barevného řešení návrhu. Výzdoba lóže byla po požáru nahrazena pracemi Václava Brožíka.
Schikaneder byl především uznávaným pedagogem. Od roku 1885 začal pracovat v ateliéru Františka Ženíška na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (dnes VŠUP), kde působil také jako zastupující ředitel (1892 a 1896), a v roce 1894 byl jmenován profesorem v ateliéru dekorativní malby. Tento post zastával až do roku 1922. V roce 1913 se stal řádným členem Akademie věd a umění, vytvářel četné ilustrace pro časopisy, zejména pro Světozor, Ruch a Zlatou Prahu. Jeho dílo tíhlo k naturalismu s typickými motivy smrti, smutku a melancholie. Jeho obrazy byly často sociálně zaměřené, byl opravdovým mistrem emocí. Nejznámějším Schikanederovým obrazem je Vražda v domě (1890). Zdrojem inspirace pro jeho obrazy se stala také tajemná stará Praha, např. Staropražské zákoutí (1907–1909), měšťanská obydlí a četné cesty do ciziny, zejména německý ostrov Helgoland (Molo /1922–1923/). Jeho obraz Zákoutí Prahy se v Londýně vydražil za téměř deset milionů korun.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.