Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Divadla v Česku (28 záznamů)

Činoherní klub

Jedno z nejvýznamnějších a nejoceňovanějších českých divadel. Sídlí v pražské ulici Ve Smečkách.

 

Divadlo v Kotcích

První profesionální divadelní scéna, kde se v 18. století hrála činohra také v češtině. Patřila mezi nejstarší městská divadla v Praze a představovala významné centrum italské opery a německé činohry.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Největší divadlo v Plzeňském kraji. Jeho repertoár zahrnuje činohru, operu, balet a muzikál. V současnosti disponuje třemi hracími prostory: historickou budovou tzv. Velkého divadla ve Smetanových sadech a Novým divadlem na Palackého náměstí se shodně umístěnou Malou scénou.

Divadlo Járy Cimrmana

Jedno z nejúspěšnějších pražských divadel s autorskou poetikou, jež je založena na tematizování fiktivní postavy Járy Cimrmana. Sídlí na pražském Žižkově.

Divadlo na Fidlovačce

Pražské divadlo zaměřující se zejména na lehčí žánry a hudebně-dramatickou tvorbu. Sídlí v Křesomyslově ulici v pražských Nuslích.

Divadlo na Vinohradech

Jedno z tradičních pražských divadel. Sídlí v historické budově na náměstí Míru. Jedná se o divácky oblíbenou scénu, která se zaměřuje zejména na klasický činoherní repertoár.

Divadlo Na zábradlí

Jedna z nejvýznamnějších divadelních scén v Praze. Sídlí na Anenském náměstí.

Divadlo pod Palmovkou

Pražské divadlo sídlící v ulici Zenklova. Dlouhou dobu působilo pod názvem Divadlo S. K. Neumanna. Věnuje se zejména činoherním inscenacím.

Divadlo Sklep

Oblíbené nezávislé, zpočátku výrazně undergroundové české divadlo převážně s autorskou poetikou, součást Pražské pětky. Sídlí v pražském divadelním prostoru Dobeška.

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Jedno z nejvýznamnějších českých loutkových divadel. Pracuje s ikonickými loutkami Spejbla a Hurvínka, které ve 20. letech 20. století vytvořil Josef Skupa.

Divadlo v Dlouhé

Městem zřizovaná pražská činoherní scéna sídlící v budově s dlouhou divadelní historií na rohu ulic Hradební a Dlouhá. Několik desetiletí v tomto divadelním prostoru sídlilo Divadlo Jiřího Wolkra.

Divadlo za branou

Světoznámé pražské divadlo, jež působilo mezi lety 1965–1972 v paláci Adria. Věnovalo se zejména činoherním inscenacím. Po roce 1989 byly podniknuty neúspěšné pokusy o jeho obnovu.

HaDivadlo

Brněnské alternativní divadlo s autorskou poetikou, součást Centra experimentálního divadla.

Hudební divadlo Karlín

Největší hudební divadlo v České republice. Sídlí v pražské Křižíkově ulici a zaměřuje se především na hudebně-dramatickou a muzikálovou produkci.

Divadlo Husa na provázku

Původně experimentální a posléze profesionální divadlo v Brně, kde se prosadilo mnoho významných herců a režisérů.

Jihočeské divadlo

Scéna se sídlem v Českých Budějovicích. Jedno z regionálních vícesouborových českých divadel zřizované městem. Má čtyři stálé soubory, a to činoherní, operetní, baletní a soubor zaměřený na mladší diváky. Sídlí v několika budovách a je provozovatelem otáčivého hlediště v zámeckém parku Českého Krumlova.

Klicperovo divadlo

Činoherní scéna v Hradci Králové se sídlem v Dlouhé ulici. V současné době disponuje jevištními prostory hlavní scény, Studiem Beseda a komorní scénou V podkroví. Několik desetiletí nesla scéna název Divadlo Vítězného února.

Městská divadla pražská

Jedno z populárních, městem zřizovaných divadel. Jedná se o uskupení tří scén, a to divadel ABC, Komedie a Rokoko.

Městské divadlo Brno

Divadelní scéna sídlící v brněnské Lidické ulici, jež několik desetiletí nesla název Divadlo bratří Mrštíků. Zaměřuje se na činoherní a muzikálovou produkci. Patří k nejnavštěvovanějším divadlům v České republice.

Národní divadlo

Historicky nejvýznamnější divadelní scéna v České republice. Hlavní budova Národního divadla, vystavěná díky rozsáhlé národní sbírce, se stala symbolem kulturní a politické emancipace českého národa a je významnou architektonickou památkou.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 28

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.