Scéna se sídlem v Českých Budějovicích. Jedno z regionálních vícesouborových českých divadel zřizované městem. Má čtyři stálé soubory, a to činoherní, operetní, baletní a soubor zaměřený na mladší diváky. Sídlí v několika budovách a je provozovatelem otáčivého hlediště v zámeckém parku Českého Krumlova.
1919–1929, 1931–, České Budějovice; 1941–1945, Tábor
Historie Jihočeského divadla sahá do roku 1919, kdy v Českých Budějovicích vzniklo Družstvo Jihočeského národního divadla zamýšlené pro činoherní představení, operu a operetu. Divadlo zahájilo činnost pod uměleckým vedením herce a režiséra Karla Dostala v pivovarské zahradě a ještě v roce 1919 se usídlilo v původním českobudějovickém městském divadle v dnešní ulici Dr. Stejskala. Z finančních důvodů divadlo v roce 1929 zaniklo, o dva roky později však bylo obnoveno pod vedením Bedřicha Jeřábka a Moniky Jeřábkové. Během druhé světové války soubor působil v Táboře.
V roce 1946 byla budova českobudějovického divadla znovu uvedena do provozu pod vedením režisérů Jaroslava Hurta a následně Karla Konstantina, kteří se mimo jiné zasloužili o vznik letního divadelního festivalu Jihočeského divadla. Kromě činohry, která dosud repertoáru dominovala, se od 50. let stala dalším pilířem divadla opera; v této době vznikl také baletní soubor. V roce 1958 přibyl pro účely divadelního festivalu nový, světově raritní jevištní prostor, a to otáčivé hlediště v zámeckém parku Českého Krumlova – za realizací hlediště stojí tehdejší ředitel divadla Otto Haas a z Lotyšska pocházející scénograf Joan Brehms, podle jehož projektu byl přestavěn také Dům kultury, který se stal v 70. letech další scénou divadla. Kvalitní a inovativní scénografie se díky Brehmsovi stala charakteristickým znakem Jihočeského divadla a zůstala jím dodnes. Významné bylo pro divadlo také působení režiséra Milana Fridricha, dirigenta Karla Noska a baletního šéfa Milana Hojdyse.
K činohernímu, opernímu a baletnímu souboru divadla se v roce 2004 připojil také soubor zaměřený na mladší diváky Malé divadlo, roku 2015 pak začalo fungovat interaktivní centrum pro školy a veřejnost Ateliér 3D. Ke scénám Jihočeského divadla se od téhož roku počítá také jevištní prostor Na Půdě v tzv. Hanzlíkově domě. Divadlo se vyznačuje kvalitním hereckým souborem, inovativní scénografií a dramaturgií a uvádí kritikou oceňované inscenace.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.