Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Vesmír (12 záznamů)

Zdeněk Kopal

Česko-americký numerický matematik, astronom a astrofyzik, který proslul i v oblasti balistiky a aerodynamiky. Proslavil se studiem Měsíce a zákrytových proměnných dvojhvězd.

Lucky-7

První soukromá česká vědecká družice. Slouží jako vesmírná zkušebna pro nové typy elektronických komponentů určených pro použití v dalších satelitech.

Magion 1

První československá družice vypuštěná do vesmíru a zároveň první z řady pěti malých družic československého, později českého kosmického programu.

Magion 2

Druhá československá družice. Dnes již nefunkční, avšak stále krouží kolem naší planety.  

Magion 3

Československá družice pro výzkum magnetosféry. Vypuštěna byla v roce 1991 a zkoumala hustotu ionosféry, což mělo zajistit přesnější předpovědi magnetických bouří.

Magion 4

První družice samostatné České republiky, vypuštěna byla v roce 1995. Jejím úkolem bylo určit rychlost pohybu magnetopauzy a zkoumat další optické jevy v atmosféře Země.

Magion 5

Pátá a poslední družice z řady Magion. Jejím úkolem bylo měřit magnetické pole Země, elektrické pole kolem sebe, plazmové vlny, sledovat polární záři, intenzitu, teplotu a hustotu nabitých částic a upřesnit délky slunečního cyklu.

MIMOSA

V pořadí šestá česká družice. Měla za úkol zkoumat hustotu vyšší atmosféry a její variace.

Antonín Novotný (herec a chemik)

Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.

Oldřich Pelčák

Druhý československý kosmonaut. Příležitost letět do vesmíru však nedostal. Aktivně se zabýval popularizací kosmonautiky.

Vladimír Remek

První československý kosmonaut a první člověk ve vesmíru pocházející z jiné země než ze SSSR a USA. Působil též jako velvyslanec České republiky v Rusku.

VZLUSAT-1

V pořadí sedmá česká (československá) družice a první česká nanodružice. V provozu je od roku 2017, byla projektována pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a snímání kosmické radiace.

Zobrazeno 1 - 12 záznamů
z celkového počtu 12

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.