Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Rostislav (kníže)

Velkomoravský kníže v letech 846–870. S jeho vládou je spjat příchod bratří Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Marie Rosůlková

Významná česká divadelní, filmová a televizní herečka, vypravěčka pohádek, dabérka. Jedna z nejvýraznějších českých hereček 20. století.

Otto Rothmayer

Český architekt a designér, který se významným způsobem podílel na obnově Pražského hradu.

Marie Rottrová

Česká zpěvačka s nezaměnitelným hlasovým zabarvením, přezdívaná ostravská Lady soul. Mezi její největší hity patří písně Kůň bílý, Lásko…, To mám tak ráda a Lásko, voníš deštěm.

Rotunda sv. Petra a Pavla a hradiště Budeč

Předrománský kostel a zbytky přemyslovského hradiště nedaleko severozápadního okraje Prahy a jedno z důležitých mocenských center z doby počátku existence českého státu. Rotunda svatého Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící stavbou na území České republiky.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Románská rotunda z 11.–12. století, nacházející se v areálu přemyslovského hradu ve Znojmě. Díky svým unikátním nástěnným malbám patří k nejvýznamnějším středověkým památkám v České republice.

Erich Roučka

Český průmyslník, technik a vynálezce, přezdívaný též „moravský Edison“. Založil první středoevropskou továrnu na výrobu elektrických měřicích přístrojů.

Zámek Roudnice nad Labem

Raně barokní zámek ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji, který se dochoval v téměř původní podobě. Bývá uváděn jako čtvrtý největší zámek na území České republiky.

Oldric Royce

Uznávaný newyorský módní návrhář českého původu oblékající manželky amerických prezidentů i hollywoodské hvězdy. Pod vlastním jménem Oldřich Rosenbaum vedl jeden z nejvýznamnějších módních salonů v meziválečném Československu.

Rozpad Československa a vznik samostatné ČR

Společenský proces dezintegrace československého státu mezi lety 1990–1992. Vedl ke vzniku samostatné České republiky a k nové podobě liberální české státnosti. Zánik Československa byl nejvýznamnější proměnou státního útvaru od roku 1945.

Rozpočítadla

Tradiční říkanky používané za účelem vylosování jednoho hráče ze skupiny dvou a více osob.

Rožmberkové

Ve středověku a raném novověku přední český šlechtický rod. Páni z Rožmberka byli vlastníky největšího panství v českých zemích a svou mocí a bohatstvím často konkurovali samotným českým králům.

Rožnov pod Radhoštěm

Malé městečko situované ve Zlínském kraji. Turisty láká nejen historickým Masarykovým náměstím, ale i Valašským muzeem v přírodě, nejstarším a největším skanzenem ve střední Evropě.

Rudé právo

Deník, jenž se stal ústředním tiskovým propagandistickým nástrojem Komunistické strany Československa. Mezi lety 1948–1989 měl nejvyšší náklad na trhu.

Rudolf Bruner-Dvořák

Průkopník fotografické reportáže v českých zemích. Je považován za jednoho ze zakladatelů žurnalistické fotografie.

Rudolf I. Habsburský

Rakouský a štýrský vévoda v letech 1298–1306, český král v letech 1306–1307. Byl prvním představitelem habsburské dynastie na českém trůně.

Rudolf II.

Český král v letech 1576–611, uherský král v letech 1576–1608 a římský císař mezi lety 1576–1612. Jeho vláda, charakteristická politickým úpadkem v kontrastu s mimořádným rozkvětem kultury a vědy, patří k nejznámějším obdobím českých dějin.

Doba rudolfinská

Období vlády českého krále a císaře Svaté říše římské Rudolfa II. Bývá označováno za jednu z vrcholných etap českých dějin, spojovanou s významnou podporou vědy, alchymie a umění.

Rudolfinum

Jedna z nejvýznamnějších pražských veřejných budov, dílo předních českých umělců 19. století, ve kterém se v současnosti nachází významná galerie a koná se např. hudební festival Pražské jaro.

Rudolfův majestát

Významná listina vydaná 9. 7. 1609 císařem Rudolfem II., která potvrzovala svobodu náboženského vyznání pro obyvatele Českého království. V oblasti náboženských svobod šlo o  nejpokrokovější dokument v celé tehdejší Evropě.

 

Zobrazeno 1341 - 1360 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.