Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Český jazyk (26 záznamů)

Taneční

Kurzy tance a společenské výchovy – tradiční součást výchovy mládeže v českých zemích.

To byla doba her a malin nezralých

Hláška z francouzské divadelní hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu (Cyrano de Bergerac).

Vykání

Jazykový prostředek vyjadřující úctu užitím druhé osoby množného čísla (vy) pro osobu jedinou – např. Jak se máte? Obvykle se takto obracíme k hierarchicky výše postaveným. K vykání se váží i příslušné pozdravy a oslovení.

Zápor

Specifické způsoby negace tvrzení, které je v češtině možné kumulovat a vytvářet zápor dvojitý či dokonce násobný. Na rozdíl od mnoha jazyků se v češtině však při dvojitém záporu nedochází k vzájemné negaci a význam zůstává stále záporný.

Zdrobněliny

V češtině oblíbený jazykový prostředek v češtině vyjadřující menší rozměr předmětu (krabička), citový vztah k předmětu (maminka), popřípadě nesoucí nový, samostatný význam (chlebíček).

Zkratky

Způsob, jak zestručnit příliš dlouhé či složité názvy, které není třeba upřesňovat. Zkratky také představují prostředek obohacování slovní zásoby, pro použití v české větě je však třeba je zařadit ke slovním druhům a pravidlům pro ohýbání slov.

Zobrazeno 21 - 26 záznamů
z celkového počtu 26

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.