Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Folklor (47 záznamů)

Velikonoce

Nejvýznamnější křesťanské svátky oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které se těší výrazné oblibě též v oblasti lidových zvyků. Tzv. Velký pátek a Velikonoční pondělí jsou v Česku také dny pracovního klidu.

Vietnamci v Česku

Jedna z nejsilněji zastoupených etnických komunit v Česku. Její základy se začaly tvořit již v polovině 50. let 20. století a Vietnamci dnes reprezentují výraznou menšinu s nemalým ekonomickým vlivem.

Víla

Bytost ženského pohlaví, která se vyskytuje v lidových vyprávěních. Dnes se s jejím pojmenováním pojí představa půvabné a křehké ženské postavy a přeneseně se používá i pro lidi (resp. ženy či dívky), které takovými vlastnostmi oplývají.

Vlasta Redl

Hudebník a písničkář, jehož tvorba kombinuje moravský a slovenský folklor s prvky rocku, blues či jazzu. V 80. letech 20. století se stal členem skupiny AG Flek, je také známý spoluprací se souborem Hradišťan či písničkáři Jaroslavem Samsonem Lenkem a Slávkem Janouškem.

Vodník

Bytost z českých pověstí, mužíček žijící ve vodě. S lidmi se může přátelit, často pro ně ale v blízkosti vody představuje nebezpečí, protože je dokáže utopit i v trošce vody.

Děd Vševěd

Pohádková postava, jež dokáže díky svým znalostem odpovědět na těžko zodpověditelné otázky.

Žaba

Termín, pocházející z tzv. horáckého nářečí, který slovem z oblasti zoologie označuje nejčastěji mladou dívku v dětském anebo pubertálním věku.

Zobrazeno 41 - 47 záznamů
z celkového počtu 47

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.