Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Literatura první poloviny 20. století (62 záznamů)

Jedním z nevýznamnějších kulturních fenoménů byla levicová avantgarda. Jednalo se o sdružení mimo jiné okolo svazu Devětsil. K jejím kulturním teoretikům patřili Karel Teige a Bedřich Václavek. Z literátů to jsou taková jména jako Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, Vítězslav Nezval, Konstantin Biebl, František Halas aj. Významná byla i divadelní sekce. Část těchto osobností vytvořila vlastní umělecký směr poetismus, někteří se později našli v surrealismu. Ke komunismu se výrazně hlásili Ivan Olbracht, Marie Majerová nebo Jaroslav Hašek. Do politického středu blízko prezidenta Masaryka řadíme Karla Čapka, Josefa Čapka, Karla Poláčka, Františka Langra aj. Další významem směrem byla katolická moderna, kterou tvořili Jaroslav Durych, Jakub Deml a aj. Vedle těchto uskupení koexistovali německy píšící autoři: Franz Kafka, Rainer Maria Rilke, Franz Werfel, Max Brod aj. Za války literaturu svým dílem obohatili Jaroslav Havlíček, básník Jiří Orten nebo umělci okolo Skupiny 42 a Skupiny Ra.

Jan Zahradníček

Český básník, překladatel a spisovatel, čelný představitel spirituální poezie 30. let a vrcholný představitel české katolické poezie.

Vilém Závada

Básník, překladatel, redaktor, editor a publicista vycházející z avantgardy 20. let 20. století. Hlavními motivy jeho tvorby se stala témata existenciální hloubky a tragického pocitu života.

Zobrazeno 61 - 62 záznamů
z celkového počtu 62

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.