V druhé polovině 19. století nejprve nastoupili tzv. Májovci (Jan Neruda, Vítězslav Hálek, Karolína Světlá, Jakub Arbes), posléze Ruchovci (Josef Václav Sládek, Svatopluk Čech), Lumírovci (Jaroslav Vrchlický, Julius Zeyer). Následovali je autoři kolem Manifestu české moderny (Antonín Sova, Otokar Březina, Josef Svatopluk Machar, Vilém Mrštík) nebo tzv. generace buřičů z přelomu století (Viktor Dyk, Stanislav Kostka Neumann, Fráňa Šrámek, Karel Toman). Patří sem i realističtí autoři jako Alois Jirásek nebo Zikmund Winter. Na konci století začal převládat naturalismus (Karel Matěj Čapek-Chod) a venkovský realismus (Karel Václav Rais, Antal Stašek, Josef Holeček). Moderní české drama tehdy založili Ladislav Stroupežnický a bratři Mrštíkové.
První český umělecký spolek, v němž se od 60. let 19. století mohli setkávat literární, výtvarní i hudební tvůrci.
Velmi plodný spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Vrcholný představitel českých parnasistů. Jeho dílo je jedno z nejbohatších a nejvšestrannějších v dějinách české literatury. Opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, nikdy mu však nebyla udělena.
Prozaik a historik, jeden ze zakladatelů české kulturní historie. Ve své tvorbě se zaměřoval na zobrazení konfliktů na pozadí historických kulis.
Prozaik, básník a dramatik, přední představitel tzv. lumírovské generace. Jako autor mýtického zobrazení Čech od nejstarších dob v epické a divadelní formě patří též ke generaci Národního divadla.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.