Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Abstraktní malířství (9 záznamů)

Vladimír Boudník

Grafik, malíř, představitel aktivní a strukturální grafiky, jeden z nejnadanějších českých umělců. Obohatil české moderní umění o nový umělecký směr, tzv. explosionalismus.

František Foltýn

Kubistický malíř, významná osobnost českého moderního umění, jeden z důležitých představitelů tzv. organické abstrakce. Nejvíce se proslavil v meziválečném období, je znám především svými abstraktními pracemi.

František Gross

Významný český malíř a grafik 20. století, člen Skupiny 42. Vycházel z kubismu a dokázal překročit dobový socialistický realismus a rozvíjet svůj vlastní osobitý styl, založený na hravosti barevných konfigurací a kombinování nejrůznějších výtvarných technik.

Jan Kotík

Významný představitel českého malířství 20. století, průmyslový výtvarník, grafický teoretik a akademický pedagog, věnoval se též designu a byl velmi uznáván v Německu.

František Kupka

Světově známý malíř, grafik a ilustrátor. Jedna z vůdčích osobností moderního abstraktního malířství. Ve své tvorbě si zakládal na duchovní jednotě člověka, světa a hmoty. Díky své lásce k hudbě obohatil výtvarné umění o nový směr zvaný orfismus.

Oldřich Lajsek

Významný český malíř, grafik, designér a akademický pedagog, autor tisícovky děl volné tvorby a užité grafiky. Vyznačoval se uměleckou všestranností a různorodostí.

Vojtěch Preissig

Významný představitel českého výtvarného umění první poloviny 20. století, působil jako grafik, typograf, malíř, ilustrátor, fotograf a byl účastníkem protirakouského i protinacistického odboje.

Josef Šíma

Významný malíř, ilustrátor, kreslíř a překladatel, přední představitel českého surrealismu a uznávaná osobnost moderního výtvarného umění v evropském měřítku.

Vladimír Vašíček

Významný a stále nedoceněný český abstraktní malíř, jeden z průkopníků a klasiků českého moderního malířství druhé poloviny 20. století.

Zobrazeno 1 - 9 záznamů
z celkového počtu 9

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.