*31. 7. 1873 Světec u Bíliny – †11. 6. 1944 Dachau, Německo
Vojtěch Preissig studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (dnes VŠUP) u Bedřicha Ohmanna (1892–1897). Po ukončení studií v Čechách pokračoval v Paříži, kde se věnoval grafice a spolupracoval s Alfonsem Muchou. Ve své tvorbě hledal neustále nové směry. Po návratu do Prahy (1903) pracoval v České slévárně písma, později otevřel vlastní grafický ateliér (1905). Kvůli finančním potížím odjel do Spojených států (1910), kde působil jako reklamní grafik a univerzitní pedagog. Za první světové války pracoval v protirakouském odboji, tvořil agitační plakáty pro Československou legii. Během nacistické okupace byl spolu se svou dcerou Irenou Bernáškovou členem odbojové skupiny a vydával ilegální časopis V boj. Roku 1940 byl dopaden gestapem a posléze vězněn v koncentračním táboře v Dachau, kde nakonec zahynul. Jeho dcera byla zatčena a popravena roku 1942.
Nejznámější Preissigovou tvorbou je secesní grafika ze začátku 20. století. Velkou pozornost si zaslouží četné knižní ilustrace (Karafiátovi Broučci, Bezručovy Slezské písně), plakáty, tapety a knižní úpravy. Zabýval se grafickou technikou po praktické i teoretické stránce, založil časopis Česká grafika, byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Během svého pobytu v USA se věnoval typografii. Pracoval na kolážích a abstraktních kompozicích, jež předznamenávají pozdější pop-art. Ve své tvorbě se snažil propojit existenci člověka s přírodou. V rámci secesního pojetí experimentoval s barvou a s geometrickými tvary. Preissig vypracoval nové písmo, svou vlastní antikvu (1912), které bylo oficiálně zavedeno roku 1925 a poprvé použito pro tisk přednášky Tomáše Garrigua Masaryka. V pozdější tvorbě se začal věnovat výhradně abstraktní malbě.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.