*3. 11. 1926 Praha – †23. 8. 1974 Praha
Mikuláš Medek pocházel z umělecké rodiny, jeho dědečkem byl slavný impresionistický krajinář Antonín Slavíček, otcem generál a legionářský spisovatel Rudolf Medek. Mikulášův bratr Ivan Medek byl publicistou, novinářem a v 90. letech pracoval v prezidentské kanceláři Václava Havla, také i na pozici vedoucího kanceláře. Mikuláš Medek vystudoval Státní grafickou školu v Praze, ve studiích pokračoval na pražské Akademii výtvarných umění (AVU) a na Uměleckoprůmyslové škole (dnes VŠUP, UMPRUM). Studia však kvůli komunistickému převratu v roce 1948 nedokončil, jako syn legionáře a prvorepublikového generála byl ze školy vyloučen. Začal pracovat jako dělník v továrně Škoda v Praze. Malířství se věnoval pouze ve volných chvílích, později si přivydělával restaurováním obrazů a vytvářením drobných kreseb. Karlu Teigemu pomáhal vydávat umělecké sborníky. Do Svazu československých výtvarných umělců byl přijat teprve v roce 1964 během uvolňování politických poměrů, poté se konaly i jeho první samostatné výstavy doma a v zahraničí.
Medkova raná tvorba vycházela ze spirituálního surrealismu, později se přikláněl k nefigurativní malbě. Jeho dílo bylo též ovlivněno existencialismem a hlavní náměty zprvu představovaly lidské postavy, tragický a fascinující lidský osud. Existenciální díla posloužila jako východisko pro abstraktní malbu a tzv. preparované obrazy, které se skládaly z barevných hmot uspořádaných na základě symbolického principu. Nakonec se vrátil k figurativní malbě a imaginativnímu zobrazení. Svým dílem inspiroval mladé umělce odmítající tradiční umění v duchu tzv. informelu, jenž popíral tradiční kompozici a byl založen na improvizačních technikách a gestech. Věnoval se také knižním ilustracím (Ruce Otokara Březiny, Píseň o Bernadetě Franze Werfela). Získával veřejné zakázky, například oltářní obraz kostela v Jedovnicích (1963), interiéry pro kanceláře Československých aerolinií v Damašku, obraz pro restauraci v hale letiště Praha – Ruzyně (1969) včetně dalších zakázek zahraničních (Paříž, New York). Na aukcích se dnes jeho obrazy draží za miliony.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.