14. století
Období vlády Karla IV. (1316–1378) znamenalo pro český stát období rozkvětu. Poměrně málo literárních děl z této doby je psáno česky. Důvodem je to, že vyšší šlechtické kruhy používaly latinu, němčinu a okrajově i francouzštinu. Užívání češtiny v literárních dílech se tak omezilo na díla vytvořená měšťany. Vstup zmíněné společenské vrstvy do literatury s sebou přináší tzv. demokratizaci písemnictví.
Významné dílo české středověké hagiografické literatury. Text je psán v češtině a výrazně se liší od ostatních děl podobného rázu této doby, jelikož byl určen především pro dvorské publikum.
České přebásnění latinské prozaické legendy Vita sancti Procopii maior (Větší život sv. Prokopa). Legenda obsahuje důležité historické vzpomínky na církevněslovanskou vzdělanost, které jsou zde spojeny s motivem obrany české tradice před německým vlivem.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.