1881–1935, 2002–, Praha
Historie Švandova divadla na Smíchově sahá do druhé poloviny 19. století, kdy bylo z iniciativy Pavla Švandy ze Semčic staršího, ředitele známé divadelní společnosti, postaveno v dnešní pražské ulici Štefánikova Divadlo u Libuše. Divadlo bylo otevřeno 1. 10. 1881 operou Hubička od Bedřicha Smetany, který se představení osobně zúčastnil. V repertoáru převažovala představení určená pro lidové vrstvy, důležitá však byla také progresivní produkce realistických a naturalistických inscenací. Divadlo si zachovalo pokrokové tendence i po Švandově smrti, kdy jej vedli jeho příbuzní: výrazně dříve než ostatní scény zařadilo do repertoáru modernu a v roce 1921, již pod názvem Intimní divadlo, hostilo futuristickou skupinu Filippa Tommasa Marinettiho. Na konci 20. let byl dosavadní soubor rozpuštěn a prostory byly pronajaty Divadlu Vlasty Buriana a později Divadlu komiků Ference Futuristy a Járy Kohouta.
Roku 1945 zde začalo působit Realistické divadlo (později Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého). Od 50. let zahrnoval repertoár zejména budovatelské drama – protože divadlo se profilovalo v duchu socialistického realismu, bylo soudobou vládou výrazně prosazováno. V 80. letech převzal ředitelskou pozici Zdeněk Buchvaldek, za jehož působení se divadlo od realistického programu odklonilo. Tvorba této doby byla charakteristická progresivní dramaturgií Vlasty Gallerové a Michala Lázňovského a preferováním metod divadel studiového typu, což je patrné např. v režijní práci Karla Kříže a Miroslava Krobota. V roce 1992 byla scéna přejmenována na divadlo Labyrint a do uzavření v roce 1998, kdy začala jeho rekonstrukce, zde působil např. režisér Petr Lébl.
V roce 2002 bylo divadlo znovu otevřeno jako činoherní scéna s názvem Švandovo divadlo na Smíchově pod vedením ředitele Daniela Hrbka. V současné době má k dispozici dva jevištní prostory, a to velký sál a komorní studio. Divadlo nabízí představení s českými titulky pro neslyšící publikum a anglickými titulky pro diváky zahraniční.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.