Specificky český avantgardní směr, jehož zakladatelskými postavami jsou teoretik moderního umění Karel Teige a básník Vítězslav Nezval, kteří toužili vytvořit z původně literárního programu nový způsob vnímání světa.
Název poetismus je odvozen od slova poezie. Jeho vznik odráží optimistickou dobu po vyhlášení samostatné Československé republiky (28. 10. 1918) s jejím hledáním nových životních hodnot, spravedlivého sociálního řádu a nových funkcí umění. Tento směr částečně vychází z proletářské poezie a je spojen s působením Svazu moderní kultury Devětsil. Souvisel také s dobovými evropskými avantgardními směry, s důrazem na svobodnou tvůrčí fantazii, princip asociací a hru, s odmítavým vztahem k dosavadním básnickým postupům a konvencím. Vůdčí osobnosti poetismu zformulovaly jeho program v řadě textů. Především to byli Karel Teige v manifestech Poetismus (1924) a Manifest poetismu (1928) a Vítězslav Nezval v manifestu Papoušek na motocyklu čili O řemesle básnickém (1924). Poetismus znamenal pro autory umění žít, poezie měla maximálně rozšířit své hranice, básník měl být tvůrcem nového světa, postaveném na autonomních principech racionální konstrukce a emocionálně imaginativní poezie. Směr spočíval v širším pojetí poezie, ve vyhranění moderní emocionality, senzibility a životního stylu, v manifestaci „všech krás světa“. Vrchol poetismu spadá do let 1926–1927, kdy se jeho tvůrci také přiklonili k dobové společenské problematice.
Mezi nejvýznamnější básníky poetismu patří Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert a Konstantin Biebl. Poetistické verše psali ještě mnozí další tvůrci: František Halas, Vilém Závada, Vladimír Holan, Adolf Hoffmeister či Emil František Burian. Próza je zastoupena Vladislavem Vančurou, Karlem Schulzem, Karlem Konrádem a Jiřím Mařánkem. Poetismus ovlivnil i sféru dramatu a divadla, což je patrno např. v tvorbě Jindřicha Honzla – hlavní poetistickou scénou bylo Osvobozené divadlo. Z výtvarných umělců byli členy Devětsilu např. Jindřich Štyrský, malířka Toyen, František Muzika, Josef Šíma ad.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.