*7. 8. (podle jiných zdrojů 7. 6.) 1865 Praha – †1. 12. 1898 Praha
Luděk Marold jako nadaný student již v 16 letech nastoupil na pražskou Akademii výtvarných umění (AVU), odkud byl však pro svou bouřlivou povahu a špatné chování vyloučen. Ve svých studiích pokračoval na Akademii v Mnichově u Ludwiga von Löfftze a Nikolause Gysise. Během svého pobytu v Mnichově se projevil jako nadaný ilustrátor, jeho kresby pro místní nakladatelství Braun a Schneider věrně a výstižně zachycovaly skutečnost. Kreslil také pro české časopisy (Světozor a Zlatá Praha). Od roku 1884 vytvářel ilustrace pro Pražské figurky Ignáta Herrmanna. V roce 1887 se Marold vrátil na krátkou dobu do Prahy. Nastoupil znovu na pražskou AVU a studoval u Maxe Pirnera. Stal se redaktorem Spolku Mánes. V roce 1889 se dostal na studia na Uměleckoprůmyslovou školu (dnes VŠUP, UMPRUM) a odjel na studijní cestu do Paříže. Opět pro nekázeň mu bylo odňato stipendium, které ho v cizině finančně zajišťovalo. Jako nadaný ilustrátor si však brzy našel zaměstnání ve francouzských časopisech (Le Monde illustré, Revue illustrée aj.) a v roce 1892 na mezinárodní výstavě v Mnichově získal za své ilustrace zlatou medaili. V roce 1898 byl oceněn medailí také za své akvarelové práce. Byl řádným členem České akademie věd a umění.
Marold se proslavil především svými kresbami, které vytvářel pro cizojazyčné a české časopisy, a knižními ilustracemi českých a zahraničních autorů (Vodník Karla Jaromíra Erbena). Byl velmi dobrým pozorovatelem, ve svých naturalistických kresbách často zobrazoval každodenní život. Maroldův pozdější styl se blížil secesní dekorativnosti, ve svých kresbách věrně zachycoval nálady francouzské společnosti. Dostával nabídky na tvorbu plakátů, je znám např. jeho plakát vytvořený pro zpěvohru Náš dům v asanaci (1898). Maloval též historické výjevy a portréty. Jeho nejznámějším dílem je panorama Bitva u Lipan, největší obraz v České republice, vytvořený pro Výstavu architektury a inženýrství v roce 1898.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.