*23. 9. 1884 Milaveč u Domažlic – †10. 5. 1969 Studeňany u Jičína
Josef Váchal měl složité dětství a téměř celý život se potýkal s existenčními problémy. Po příchodu do Prahy pracoval jako učeň v dílně knihaře Jindřicha Weitzmanna. Na doporučení svého strýce Mikoláše Alše studoval na soukromých uměleckých školách. Během studia se nechal ovlivnit tvorbou Edvarda Muncha. Mezi jeho velké zájmy a umělecké inspirace patřily spiritismus a mystika. K načerpání inspirace také často docházel na patologický ústav. Při práci na svých karikaturách a parodických kresbách si pohrával i s anarchismem. Experimentoval s drogami, které do velké míry ovlivnily jeho vnímání reality a tvorbu. Na jeho literární činnost měly také velký vliv silné zážitky z první světové války. Hodně se zajímal o staré knihy a barokní literaturu. Rozsáhlá výstava jeho dřevorytů (1934) nevyvolala očekávaný ohlas a byla příčinou Váchalova značného zklamání. Umělec se často potýkal s nepřijetím svého díla v české kultuře a po přestěhování do Studeňan (1940) se uzavřel do sebe, téměř s nikým se nestýkal a věnoval se výhradně umělecké tvorbě.
Váchal vytvářel olejomalby, kresby tuší, řezby, knižní ilustrace, dřevoryty a tiskl i svoje knihy. Zajímavým projektem se stala výzdoba domu Josefa Portmana v Litomyšli. Zhotovil ilustrace pro Josefa Floriana a Jakuba Demla (Hrad smrti) a jeho nejznámější literární dílo představoval parodický Krvavý román (1924). Rozsáhlým a nejvýznamnějším uměleckým dílem se stal cyklus rozměrných barevných dřevorytů s básnickým doprovodem Šumava umírající a romantická (1931). Díky své grafické tvorbě je dnes Váchal řazen mezi nejvýznamnější české symbolisty. V jeho expresivně naladěných fantaskních a dokonce démonických pracích jsou patrné prvky secese a zřejmý vliv spiritismu. Tematicky se vyznačoval určitou dekadencí, nejčastěji pracoval s temnem, bizarními obrazy pekla či utrpením. Josef Váchal spoluzakládal uměleckou skupinu Sursum, která byla ovlivněna symbolismem. Později se podílel i na vzniku revue Veraikon.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.