Jeskyně u obce Habrůvka v chráněné krajinné oblasti Moravského krasu, jež je řazena mezi nejvýznamnější archeologické lokality na území České republiky. Své jméno získala podle sošky bronzového býčka.
Prvně je jeskyně zmiňována roku 1663. Od druhé poloviny 19. století v ní probíhaly archeologické výzkumy, které jsou zásadně spojeny s postavou Jindřicha Wankela, lékaře, zemského rady a také speleologa a amatérského archeologa.
První archeologické nálezy doložily využití jeskyně v závěru mladého paleolitu (magdalénien). K sídlištním aktivitám byly vnitřní prostory využity lidmi s lineární keramikou (starší neolit) i později. Věhlasnou se však tato lokalita stala díky nálezům v prostoře nazvané Předsíň, datovanými do starší doby železné. K zahájení archeologického průzkumu na uvedeném místě (roku 1872) motivoval Jindřicha Wankela nález slavné bronzové figurky býčka (roku 1869). Odkrytou archeologickou situaci pak tento badatel interpretoval jako „knížecí halštatský pohřeb“. Šlo o kosterní ostatky zhruba 40 osob, zvířecí kosti a řadu předmětů či jejich zlomků, např. zbytky několika vozů, bronzové a keramické nádoby, kovové nástroje, zbraně i části zbroje, zlaté a bronzové šperky, pozůstatky textilií, jantarové a skleněné perly aj. V zadní části jeskyně byly odkryty pozůstatky kovářské a kovotepecké dílny, a to včetně nářadí, polotovarů i výrobních surovin. Velká část nálezů odpovídá předmětům známým v mladší době halštatské (6. století př. n. l.). Některé mohou být místní provenience (horákovská kultura), v řadě případů však jde o importy ze vzdálených oblastí, např. bronzová soška býčka pochází nejspíše z oblasti Přední Asie nebo Kavkazu.
V minulosti se na interpretaci tohoto nálezu objevily různé názory. Dodnes ale není tato otázka uspokojivě a jednoznačně zodpovězena a představuje v rámci evropské archeologie určitou „záhadu“. Jindřich Wankel se domníval, že šlo o pohřeb nějakého významného velmože, s nímž byly pochovány jako krvavá oběť i další osoby. Objevily se i názory, že by se mohlo jednat o následky přepadení nějaké skupiny lidí, která se v jeskyni ukryla. Poslední hypotézy vesměs inklinují k představě kmenového obětiště.
Wankelův soubor nálezů z Býčí skály byl již krátce po svém nálezu výkopcem prodán Přírodovědnému muzeu ve Vídni (Naturhistorisches Museum Wien), kde je deponován dodnes.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.