*14. 2. 1878 Nová Paka – †24. 11. 1942 Praha
Bohumil Kafka se věnoval výtvarnému umění od studií na Odborné sochařsko-kamenické škole v Hořicích. Poté se učil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (VŠUP, UMPRUM) u svého krajana Stanislava Suchardy. Odsud přešel na Akademii výtvarných umění (AVU) a studoval v dílně sochaře Josefa Václava Myslbeka. Stipendium Hlávkovy nadace umožnilo Kafkovi studijní cestu do Francie. V Paříži navázal umělecké kontakty, účastnil se výstav (např. Salonu d’Automne) a stal se členem francouzských uměleckých spolků (např. Société nationale des beaux-arts) a byl jmenován rytířem řadu Čestné legie. Po návratu do Prahy v roce 1904 převzal vedení ateliéru dekorativního sochařství na Uměleckoprůmyslové škole (po Suchardově smrti) a posléze byl zvolen i rektorem. Ve 20. letech byl jmenován profesorem na pražské AVU, kde vedl sochařskou dílnu. Byl rovněž členem České akademie věd a umění.
Kafkova tvorba byla značně ovlivněna francouzským sochařstvím. Jeho díla byla zprvu secesně symbolistická, částečně vykazovala známky impresionismu. Umělec po sobě zanechal skutečně rozsáhlé umělecké dědictví – počtem i rozmanitostí. Pracoval na mnoha sochách, pomnících a výzdobě fasád, navrhoval medaile. Ještě během studií pomáhal významným sochařům, svým profesorům, při práci na jejich velkých projektech – Suchardovi na pomníku Františka Palackého a poté Myslbekovi na soše sv. Václava. Vytvořil řadu bust významných českých osobností, např. Tomáše Garrigua Masaryka, Bedřicha Smetany, Jaroslava Vrchlického, Emy Destinnové aj. K nejznámějším sochařovým dílům patří pomník Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě, pomník Josefa Mánesa na předmostí Mánesova mostu na Alšově nábřeží v Praze a zejména monumentální pomník Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově. Dalším významným dílem je spolupráce na výzdobě Obecního domu, městského divadla na Vinohradech, městského divadla v Pardubicích aj.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.