Bytosti, o nichž se vypráví, že mohou jako světla pohybující se nad močálem člověka zavést do záhuby. Nemusí být ovšem a priori nepřátelské.
Bludičky nebo světélka se vždy vyskytují ve větším množství, poletují venku v noci jako hejno svítících objektů. V lidových vyprávěních tak představují vnější prvek, se kterým se člověk setkává na svých nočních cestách. Když se nechá unést jejich září, může z cesty sejít, a jak pojmenování bludiček napovídá, „zabloudit” a skončit v bažinách.
Nejčastěji se jimi stávají zesnulé nepokřtěné děti, které jako zlomyslní duchové lidi z cest úmyslně svádí. Nebezpečí, jež při setkání s nimi hrozí, se člověk může vyhnout tím, že si sedne na zem, oblékne si košili obráceně či zůstává-li v klidu. Nesmí také spor vyprovokovat sám. Jestliže na ně píská, dostane políček, spílá-li jim, bludičky ho povalí a pošlapou, mohou ho pomočit, roztrhat mu šaty a poškrábat jej, a pokud omdlí, mohou ho dokonce i zabít. Platí navíc, že čím usilovněji je člověk bije, tím větší bolest si sám sobě působí.
Někdy světélka člověka naopak z bloudění vyvedou. Přestože je možné setkat se s názorem, že se nejvíce objevují v období adventu, předobrazem pro ně v českých přírodních podmínkách mohly být svatojánští broučci neboli světlušky, světélkující hmyz poletující nízko nad zemí v období kolem svatého Jana (24. června).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.