Renesanční zámek ve stejnojmenné obci v Olomouckém kraji. Patří k nejlépe zachovaným ukázkám arkádového zámku, charakteristické stavby moravské renesance.
Zámek Velké Losiny nechal postavit mezi lety 1577 a 1591 přední moravský šlechtic Jan mladší ze Žerotína, který se v obci zasloužil o výstavbu lázní a proslulé ruční papírny. V letech 1678–1692 se zde odehrávaly nechvalně známé čarodějnické procesy, podle nichž vznikl román Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice a stejnojmenný film Otakara Vávry. Na konci 17. století byl k zámku přistavěn tzv. „nový“ zámek, kde šlechtičtí majitelé nadále pobývali, zatímco původní „starý“ zámek byl přeměněn na muzeum. V roce 1802 koupili Velké Losiny Lichtenštejnové, kteří je vlastnili až do roku 1945, kdy jim byly na základě Benešových dekretů zkonfiskovány.
„Starý“ zámek představuje netypicky otevřenou trojkřídlou stavbu (většina zámků z této doby je uzavřená ze všech stran) s patrovým arkádovým ochozem. Jeho vnější podoba se od 16. století téměř nezměnila. Stěny jsou zdobeny sgrafitovými psaníčky a scénami s loveckými výjevy. Z řady renesančních a barokních interiérů je nejcennější tzv. rytířský sál, který kromě iluzivního kazetového stropu zdobí také vzácně dochované kožené tapety z poloviny 17. století (s výjimkou tapet ve Valdštejnském paláci v Praze nejstarší v zemi). Na zámku se zachovala také původní kamna z 80. let 16. století a renesanční příborník. Dvě zámecké kaple jsou zdobeny barokními freskami od významného moravského malíře Jana Kryštofa Handkeho. Zámecký areál dnes uzavírá jednopodlažní „nový“ zámek, v němž se nacházejí barokní a empírové místnosti, mezi nimi i obrazárna s portréty Žerotínů a Lichtenštejnů. Ačkoliv je o více než sto let mladší, tvar jeho arkád byl záměrně přizpůsoben arkádám původní zámecké budovy, aby spolu obě stavby vytvářely co nejvíce harmonický celek.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.