Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Vodní přehrada a elektrárna Slapy

Vodní přehrada a elektrárna Slapy

Šestá největší přehrada v Česku. Je součástí Vltavské kaskády, a kromě výkonu elektrické energie také reguluje průtok Vltavy a chrání před povodněmi.


ČTK/Kouba Jan
Podrobné informace

Vodní přehrada a elektrárna Slapy se nachází 30 kilometrů od Prahy ve směru proti proudu Vltavy. Jméno dostala podle obce ve své blízkosti. Plán postavit přehradu právě v této oblasti byl schválen už v roce 1933, stavba však byla odložena. Nápad byl oživen již za druhé světové války, k realizaci pak došlo mezi lety 1949–1955, a to na 91. říčním kilometru po proudu řeky. 

S rozlohou 11 626 km2 je přehrada šestou největší v Česku. Její maximální hloubka dosahuje 58 m, délka hráze činí 260 m a výška 60 m. Součástí přehrady je i vodní elektrárna, která byla nainstalována hned po dokončení vodního díla. V ní je strojovna se třemi Kaplanovými turbínami o celkovém výkonu 144 MW. K funkcím přehrady patří výroba elektrické energie, regulace průtoku Vltavy a ochrana před povodněmi. 

V 50. letech se rozšířila představa, že přehrada Slapy může Prahu ochránit před jakoukoli povodní. V roce 1954 totiž Prahu uchránila před rizikem mohutné záplavy, která mohla způsobit velké škody. Mýtus byl vyvrácen až roku 2002, kdy se hlavním městem přehnala tisíciletá voda.

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.