*19. 6. 1941 Praha
Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd a v Československé statní bance. Byl ústřední postavou ekonomických reforem po sametové revoluci v roce 1989 a hlavním zastáncem kuponové privatizace, jež představuje největší přesun majetku v dějinách Československa. Zároveň to však poznamenalo jeho politickou kariéru. Pokles popularity po privatizaci vedl k jeho dočasnému ústupu v roce 1998.
Do éry velkých politických změn Československa v roce 1989 pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV), poté od roku 1970 ve Státní bance československé a následně (od roku 1987) v Prognostickém ústavu ČSAV. Do politiky vstoupil krátce po 17. 11. 1989, kdy se s podporou Václava Havla začlenil do Občanského fóra a v roce 1990 se stal jeho předsedou. Byl jmenován ministrem financí v tzv. vládě národního porozumění, tuto funkci zastával v letech 1989–1992. V roce 1992 spoluzaložil Občanskou demokratickou stranu (ODS), jejímž předsedou se stal. Ve volbách v červnu 1992 ODS zvítězila a Klaus byl tak uveden do úřadu předsedy vlády federálního Československa. Potřeboval získat podporu slovenské strany Hnutí za demokratické Slovensko reprezentované zejména jejím předsedou Vladimírem Mečiarem, s nímž se ovšem rozcházel v názorech na rozdělení kompetencí mezi federaci a obě republiky. Václav Klaus zastával pozici pevnější federace, s čímž Mečiar nesouhlasil. Proto se oba představitelé v létě 1992 v Brně dohodli na rozdělení Československa, k němuž došlo k 1. 1. 1993.
Václav Klaus byl donucen odstoupit z funkce českého premiéra v lednu roku 1998 (pád vlády v roce 1997) v souvislosti s obviněním spojeným s financováním jeho strany. Avšak již od července roku 1998 do roku 2002 zastával funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jako předseda ODS působil do roku 2002, kdy ODS prohrála volby. Přesto v roce 2003 zvítězil v prezidentských volbách a stal se druhým prezidentem České republiky. Po pěti letech byl zvolen znovu. Krátce před koncem svého druhého mandátu vyhlásil širokou amnestii, kvůli níž prudce klesla jeho popularita. Po ukončení svého druhého prezidentského období v roce 2013 se rozhodl z politiky odejít.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.