Krajské město s 93 tisíci obyvateli v severních Čechách, sídlo Ústeckého kraje. Středisko chemického průmyslu bylo v roce 1945 těžce poškozeno bombardováním a v dobách komunismu plošnými demolicemi. Přesto si zachovalo řadu památek, např. kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží nebo romantický hrad Střekov.
Ústí nad Labem leží na soutoku Labe a Bíliny mezi Českým středohořím a podhůřím Krušných hor. Předchůdcem města bylo hradiště při stezce do Saska. Ve 13. století zde vyrůstá opevněné královské město. K jeho založení byli přizváni němečtí kolonisté, kteří v 16. či 17. století nad českým obyvatelstvem početně převážili. Roku 1426 zde svedli husité na vyvýšenině zvané Na Běhání vítěznou bitvu s německými vojsky. V létě 1813 proběhla v okolí bitva u Chlumce a Přestanova, jedna z největších v období napoleonských válek. Padlí vojáci byli pochováni do největšího hromadného hrobu v českých zemích. Až do 19. století bylo Ústí nevelkým městem. Lidé se živili řemesly, zemědělstvím či vinohradnictvím. Jeho růst nastal před polovinou 19. století díky stavbě železnice z Prahy do Drážďan, rozvoji těžby uhlí, dynamické industrializaci a vzniku dvou přístavů. Roku 1910 bylo Ústí pátým největším městem v Čechách. V dubnu 1945 zničily spojenecké nálety pětinu městského centra a zmařily na 500 lidských životů. Po roce 1945 nastal divoký odsun německého obyvatelstva, jehož smutným vrcholem bylo 31. 7. 1945 zmasakrování asi 40 místních Němců na mostě Dr. Edvarda Beneše. V červenci 1947 došlo ve čtvrti Bukov k největšímu tramvajovému neštěstí v českých dějinách, při němž zahynulo 30 lidí. Za komunismu se rozvíjel hlavně těžký průmysl. Došlo k demolici značné části historické zástavby v centru a budování panelových sídlišť. Dnes je město střediskem chemického, potravinářského, strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Od roku 1991 zde sídlí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně.
Z nečetných, ale zajímavých ústeckých památek stojí za pozornost gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s šikmou věží (vinou poškození při náletech), barokní kostel sv. Vojtěcha, výletní restaurace Větruše, řada noblesních vil a cenných staveb moderní architektury, jako jsou např. expresionistický mrakodrap Spolchemie, funkcionalistická školní budova od Josefa Gočára či ikonický Mariánský most od Romana Kouckého z roku 1998. Mimo centrum láká k návštěvě hrad Střekov, zámek Trmice a přírodní lokality, např. Erbenova vyhlídka, Sedlo, Vysoký Ostrý či Bertino údolí. Ve městě působí Muzeum města Ústí nad Labem, Galerie Emila Filly, Muzeum lehkého opevnění, kulturně-vzdělávací a vědecká společnost Collegium Bohemicum, Severočeské divadlo a Činoherní studio. Atrakcí je rovněž zoo na Mariánské skále a kabinová lanovka na Větruši. Pravidelně se zde koná mj. festival trampské písně Porta. Z nedaleké vsi Stadice pocházel bájný zakladatel panovnického rodu Přemyslovců – kníže Přemysl Oráč. V Ústí se narodili malíř Anton Raphael Mengs a výtvarník Heinz Edelmann – spolupracovník Beatles, žili zde spisovatel Vladimír Páral či zpěvák Václav Neckář. Ke slavným návštěvníkům patří skladatel Richard Wagner a spisovatel Karl May, tvůrce Vinnetoua.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.