Předpis nejvyšší právní síly upravující základní vztahy ve státě. Účinnosti nabyla k 1. 1. 1993, zdůrazňuje charakter České republiky jako demokratického právního státu a zakotvuje pravidla organizace a činnosti nejvýznamnějších státních orgánů.
Ústava České republiky navazuje na tradici psaných ústav na našem území. Po vícero pokusech z dob monarchie byla první demokratickou, pomineme-li Prozatímní ústavu z roku 1918, Ústavní listina (1920). Po ní následovaly ještě Ústava Československé republiky (1948), vzniklá po komunistickém převratu, a Ústava Československé socialistické republiky (1960). Současná Ústava vznikla během druhé poloviny roku 1992 jako výsledek činnosti komise vlády pro přípravu Ústavy a dočasné komise předsednictva České národní rady a především jako kompromis tehdejších politických elit. Schválena byla 16. 12. 1992 a v účinnost vešla spolu se vznikem České republiky dne 1. 1. 1993 pod číslem 1/1993 Sb. Spolu s Listinou základních práv a svobod a dalšími ústavními zákony tvoří součást ústavního pořádku.
Ústava obsahuje Preambuli, osm hlav a celkem 114 článků. Preambule proklamuje návaznost na historické tradice zemí Koruny české a státnosti československé, hlásí se do rodiny evropských a světových demokracií, staví na občanském principu, klade důraz na dodržování zásad právního státu, lidských práv a slibuje střežit přírodní i kulturní dědictví.
V Hlavě první se v článcích 1 až 9 nachází tzv. materiální ohnisko Ústavy, které obsahuje podstatné náležitosti demokratického státu a jehož změna je nepřípustná. Nalezneme v něm mimo jiné zásady suverenity lidu, soudní ochrany základních práv a svobod, politické plurality, demokracie se současnou ochranou menšin nebo ochrany přírodního bohatství.
V dalších hlavách se nacházejí především pravidla organizace a činnosti nejvýznamnějších orgánů státu:
Postavení Ústavy v právním pořádku je zajištěno především její relativní stálostí, na rozdíl od běžných zákonů může být změněna pouze kvalifikovanou většinou, konkrétně třípětinovou většinou všech poslanců Poslanecké sněmovny a třípětinovou většinou přítomných senátorů v Senátu, což vyžaduje konsensus napříč politickým spektrem. Velký význam při její aplikaci a interpretaci má především Ústavní soud.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.