Historické a lázeňské město v jižních Čechách, centrum regionu Třeboňsko, který je chráněnou krajinnou oblastí, plnou rybníků, mokřadů a kulturních památek, oblíbenou zejména mezi cykloturisty. Má přibližně 8 300 obyvatel.
Třeboň leží v Třeboňské pánvi v okrese Jindřichův Hradec. Městem protéká Zlatá stoka, jeden z četných historických kanálů zdejší rybniční soustavy při řece Lužnici. Původní osada a dvorec vznikly ve 12. století při stezce z Čech do Rakous. Od roku 1366 patří město rodu Rožmberků, který ve své době konkuroval i panovnické moci. Za husitských válek Třeboň díky kvalitnímu opevnění a okolním mokřadům odolala útokům. Na konci 15. století zakládá Štěpánek Netolický v okolí první rybníky, v 16. století v tom pokračují Mikuláš Ruthard z Malešova, a zejména Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který založil v těsné blízkosti města rybník Svět a rovněž nedaleký Rožmberk, největší rybník ČR a jeden z největších na světě. Zlatý věk Třeboně nastává v druhé polovině 16. století za Viléma z Rožmberka, druhého nejmocnějšího muže království, a vrcholí za posledního Rožmberka – Petra Voka. Od roku 1660 jsou majiteli panství Schwarzenbergové. Výraznější průmyslový rozvoj v 19. století Třeboň minul, ta se zato stala regionálním střediskem kultury a vzdělanosti. V polovině 19. století zde zakládá místní učitel Václav Hucek slatinné lázně.
Dnes je město známé nejen jako rekreační a lázeňské středisko (Bertiny lázně, Lázně Aurora), ale také díky největšímu rybářství v zemi a starobylému pivovaru Regent. Dobře dochované historické jádro chrání městská památková rezervace a okolní krajinu s rybníky a mokřady chráněná krajinná oblast Třeboňsko (biosférická rezervace UNESCO). Ta má ve městě své sídlo a provozuje zde interaktivní Dům přírody Třeboňska. Z četných památek uveďme zámek, který společně s parkem patří k největším areálům tohoto typu v Česku. Je přístupný a zčásti v něm sídlí Státní oblastní archiv s bohatým fondem písemností. Masarykovo náměstí obklopují malebné měšťanské domy s podloubími. V renesanční budově radnice s vyhlídkovou věží dnes sídlí Tylovo divadlo, v němž vystupovali např. Antonín Dvořák a Ema Destinnová, i Městské muzeum a galerie. Hodnotný je gotický augustiniánský klášter a také kostel sv. Jiljí. Dochovalo se i městské opevnění s branami a baštami. Mimo centrum najdeme novogotickou schwarzenberskou hrobku (veřejnosti přístupnou), vodárnu Na Kopečku od Jana Kotěry a v lukách typické třeboňské roubené seníky. Slavnou rybníkářskou tradici připomíná Dům Štěpánka Netolického a Expozice sladkovodních ryb. Ve městě se pravidelně koná mj. Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, mezinárodní multikulturní festival Okolo Třeboně či festival vážné hudby Třeboňská Nocturna.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.