Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Třeboň

Třeboň

Historické a lázeňské město v jižních Čechách, centrum regionu Třeboňsko, který je chráněnou krajinnou oblastí, plnou rybníků, mokřadů a kulturních památek, oblíbenou zejména mezi cykloturisty. Má přibližně 8 300 obyvatel.


Letecký pohled na historické jádro - Autor: Kralpilot, licence CC BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kl%C3%A1%C5%A1ter_augustini%C3%A1n%C5%AF_(T%C5%99ebo%C5%88)_s_kostelem_sv._Jilj%C3%AD_a_Panny.JPG
Podrobné informace

Třeboň leží v Třeboňské pánvi v okrese Jindřichův Hradec. Městem protéká Zlatá stoka, jeden z četných historických kanálů zdejší rybniční soustavy při řece Lužnici. Původní osada a dvorec vznikly ve 12. století při stezce z Čech do Rakous. Od roku 1366 patří město rodu Rožmberků, který ve své době konkuroval i panovnické moci. Za husitských válek Třeboň díky kvalitnímu opevnění a okolním mokřadům odolala útokům. Na konci 15. století zakládá Štěpánek Netolický v okolí první rybníky, v 16. století v tom pokračují Mikuláš Ruthard z Malešova, a zejména Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který založil v těsné blízkosti města rybník Svět a rovněž nedaleký Rožmberk, největší rybník ČR a jeden z největších na světě. Zlatý věk Třeboně nastává v druhé polovině 16. století za Viléma z Rožmberka, druhého nejmocnějšího muže království, a vrcholí za posledního Rožmberka – Petra Voka. Od roku 1660 jsou majiteli panství Schwarzenbergové. Výraznější průmyslový rozvoj v 19. století Třeboň minul, ta se zato stala regionálním střediskem kultury a vzdělanosti. V polovině 19. století zde zakládá místní učitel Václav Hucek slatinné lázně.

Dnes je město známé nejen jako rekreační a lázeňské středisko (Bertiny lázně, Lázně Aurora), ale také díky největšímu rybářství v zemi a starobylému pivovaru Regent. Dobře dochované historické jádro chrání městská památková rezervace a okolní krajinu s rybníky a mokřady chráněná krajinná oblast Třeboňsko (biosférická rezervace UNESCO). Ta má ve městě své sídlo a provozuje zde interaktivní Dům přírody Třeboňska. Z četných památek uveďme zámek, který společně s parkem patří k největším areálům tohoto typu v Česku. Je přístupný a zčásti v něm sídlí Státní oblastní archiv s bohatým fondem písemností. Masarykovo náměstí obklopují malebné měšťanské domy s podloubími. V renesanční budově radnice s vyhlídkovou věží dnes sídlí Tylovo divadlo, v němž vystupovali např. Antonín Dvořák a Ema Destinnová, i Městské muzeum a galerie. Hodnotný je gotický augustiniánský klášter a také kostel sv. Jiljí. Dochovalo se i městské opevnění s branami a baštami. Mimo centrum najdeme novogotickou schwarzenberskou hrobku (veřejnosti přístupnou), vodárnu Na Kopečku od Jana Kotěry a v lukách typické třeboňské roubené seníky. Slavnou rybníkářskou tradici připomíná Dům Štěpánka Netolického a Expozice sladkovodních ryb. Ve městě se pravidelně koná mj. Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, mezinárodní multikulturní festival Okolo Třeboně či festival vážné hudby Třeboňská Nocturna.

Použité zdroje
HULE, Miroslav. Rybníkářství na Třeboňsku: historický průvodce: povodeň r. 2002. Druhé upravené a doplněné vydání. V Třeboni: Carpio, 2003. 250 stran. ISBN 80-86434-17-6.
HULE, Miroslav a ZEMAN, Marek. Průvodce lázeňského hosta Třeboní. V Třeboni: Carpio, 2006. 196 s. ISBN 80-86434-14-1.
OURODOVÁ-HRONKOVÁ, Ludmila et al. Schwarzenberská krajina Hlubocka a Třeboňska: proměna krajiny na vybraných schwarzenberských panstvích v letech 1660-1930. Vydání první. České Budějovice: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2017. 287 stran. ISBN 978-80-85033-79-3.
MATOUŠ, František. Třeboň. 1. vyd. Praha: Odeon, 1972. 237 s. Památky. Řada: Městské památkové rezervace; sv. 24.
PSÍKOVÁ, Jiřina. Takové byly a jsou třeboňské lázně. Vyd. 1. Třeboň: Bertiny lázně, 2003. 130 s. ISBN 80-239-0517-1.
PSÍKOVÁ, Jiřina a ZIEGLER, Jan. Třeboň. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2009. 75 s., [76] s. obr. příl. Zmizelé Čechy. ISBN 978-80-7185-988-8.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.