Okresní město s necelými 36 000 obyvateli na jihozápadní Moravě v Kraji Vysočina. Zachovalo si historický ráz a zdejší židovské ghetto, židovský hřbitov a unikátní románsko-gotická bazilika sv. Prokopa byly zapsány do seznamu památek UNESCO.
Třebíč leží na řece Jihlavě v etnografickém regionu Podhorácko. Roku 1101 byl na místě dnešního zámku založen benediktinský klášter. Jako město je Třebíč poprvé zmiňována k roku 1277. Významně vzkvétala za vlády Lucemburků. Během války českého krále Jiřího z Poděbrad s uherským Matyášem Korvínem bylo město zničeno a několik let údajně vůbec neexistovalo. Z řemesel se rozvinulo především koželužství. V 19. století na to navázala obuvnická továrna Carl Budischowski – BOPO, později odkoupená Tomášem Baťou, který ve čtvrti Borovina vystavěl kolonii typicky baťovských cihlových domků. Druhým známým podnikem je továrna na limonády ZON. V Třebíči bylo vlivem rozvinutého průmyslu významné dělnické a komunistické hnutí, pocházeli odsud zakladatel KSČ Bohumír Šmeral a normalizační prezident Ludvík Svoboda (narozen v blízkém Hroznatíně). Od 70. let 20. století ve městě v souvislosti s výstavbou nedaleké jaderné elektrárny Dukovany postupně vznikla velká panelová sídliště. V roce 2003 byly zdejší židovské ghetto, hřbitov a bazilika zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.
Dnešní Třebíč je nejen průmyslovým městem, ale díky svým památkám také turistickým magnetem. Výše zmíněné židovské ghetto zvané Zámostí patří k největším židovským čtvrtím v Evropě, má dvě synagogy a starobylý židovský hřbitov, jeden z největších v ČR. Ve čtvrti Podklášteří se nachází bývalý benediktinský klášter, později přestavěný na zámek (dnes muzeum), a hodnotná bazilika svatého Prokopa. V centru města najdeme rozlehlé Karlovo náměstí s cennými domy (Malovaný, Černý, Národní dům, funkcionalistická spořitelna), kostelem sv. Martina z Tours a zpřístupněnou městskou věží. V okrajových částech stojí za pozornost kaple Povýšení sv. Kříže na návrší Kostelíček (Strážná hora), větrný mlýn, bývalé popraviště či parky Libušino a Týnské údolí. Z kulturních institucí jmenujme Muzeum Vysočiny, Galerii Ladislava Nováka, galerii Malovaný dům a Zadní synagogu, Muzeum staré zemědělské techniky, ekotechnické centrum Alternátor či Divadlo Pasáž. Konají se zde hudební festivaly Zámostí, Concentus Moraviae a Třebíčský operní festival, Třebíčský židovský festival a Festival divadla 2–3–4 herců.
V Třebíči se narodili nebo žili Antonín Kalina – zachránce Židů před holocaustem, výtvarník a básník Ladislav Novák, herec Miroslav Donutil či hokejista Patrik Eliáš. Žáky zdejšího gymnázia byli spisovatelé Jakub Deml, Vítězslav Nezval, Jan Zahradníček a literární kritici Bedřich Fučík a Bedřich Václavek.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.