Historické město s 5300 obyvateli na pomezí Moravy a Čech. Leží v Kraji Vysočina. V minulosti sídlo bohatého rodu pánů z Hradce, za jejich vlády získalo město a zámek renesanční tvář. Jedinečný historický ráz si zachovalo dodnes, díky čemuž se dostalo i na seznam UNESCO.
Telč leží v kopcovité krajině na úpatí Javořické vrchoviny. Území města bylo trvale osídleno už koncem 12. století, ale poprvé je Telč spolehlivě doložena až v roce 1335. Roku 1339 ji získává rod pánů z Hradce, za jejichž vlády zde vzniká hrad, kostel a opevnění, posílené o soustavu tří rybníků a vodní příkop. Jako město se uvádí k roku 1366. V roce 1530 Telč vyhořela a o 20 let později zde začíná vládnout Zachariáš z Hradce, jenž nechává zámek přestavět. I město vzkvétá a získává podobu, kterou si prakticky uchovalo dodnes. V následujících staletích totiž nedošlo k výraznějšímu rozvoji města (železnice je sem přivedena až roku 1898) a tím pádem ani k zásahům do omezené plochy historického jádra. Jedinečnost uchovaného celku byla důvodem, proč bylo město roku 1992 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.
Dnes je město oblíbeným turistickým cílem i lokací filmařů, zvláště při natáčení pohádek. Telčské historické centrum – Vnitřní Město – je městskou památkovou rezervací. K nejcennějším stavbám patří zámek se zachovanými interiéry, farní kostel sv. Jakuba Staršího s vyhlídkovou věží, barokní jezuitský kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha s pozdně románskou věží (vyhlídka), barokní morový sloup, výborně dochované měšťanské domy, zejména na náměstí Zachariáše z Hradce, městské opevnění s Dolní a Horní branou, hřbitovní kostel sv. Anny, synagoga a židovský hřbitov. Místní část za rybníkem – Staré Město – je chráněna jako městská památková zóna a najdeme zde gotický kostel Matky Boží. Z turisticky přístupných atrakcí uveďme kromě zmíněného zámku Muzeum Vysočiny Telč, Telčský dům, Městskou galerii Hasičský dům, Expozici historie železniční dopravy (u nádraží) a Telčské podzemí. Ve městě se koná hudební festival Prázdniny v Telči.
V bezprostředním okolí města lze navštívit rozhlednu Oslednice či působivý osamoceně stojící kostel sv. Jana Nepomuckého u Krahulčí. Ve vzdálenějším okolí najdeme druhou renesanční perlu moravského jihu – městečko Slavonice – a také Dačice s rozsáhlou městskou památkovou zónou a dvěma zámky. Severním směrem leží Třešť, proslulá svými betlémy a letními pobyty Franze Kafky, a malebné historické město Počátky, rodiště Otokara Březiny, který v Telči studoval na gymnáziu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.