Staroměstská vodárenská věž patří k nejstarším stavbám svého druhu v Evropě. Nachází se na pravém břehu Vltavy v samém srdci Prahy nedaleko Karlova mostu. Byla postavena v renesančním stylu v letech 1576–1577. Jako stavební materiál posloužily pískovcové kvádry. Dříve na tomto místě stála dřevěná vodárna, zmiňovaná již ve 14. století, tu však několikrát poškodil oheň. Její nástupkyně byla zmodernizována v roce 1835. Každý, kdo prochází touto částí Prahy, pozná věž podle světle hnědé fasády, která je zdobena sgrafity na černém podkladu.
Na konci 19. století došlo ve Staroměstské vodárenské věži k požáru a při následné rekonstrukci byla zvýšena o jedno patro, tedy na 53 metrů, a doplněna o velký hodinový stroj. Přibližně ve stejném období přestávala věž sloužit svému původnímu účelu a v roce 1913 byla zcela vyřazena z provozu. Do té doby byla voda z věže rozváděna gravitačním způsobem z výšky 31 m do 88 kašen Starého města pražského.
V současnosti je věž zapsána jako kulturní památka České republiky a je v ní situováno Muzeum Bedřicha Smetany a část expozic Českého muzea hudby.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.