*1031 – †28. 1. 1061
Spytihněv II. byl nejstarším synem Břetislava I. a Jitky ze Schweinfurtu. Již v 17 letech získal od svého otce správu nad údělným knížectvím v Olomouci, kde vládl až do nástupu na pražský stolec v roce 1055. Břetislavovo uspořádání země, kdy na Moravě vládli mladší členové přemyslovského rodu podřízení knížeti v Praze, však ambicióznímu panovníkovi usilujícímu o absolutní moc nevyhovovalo. Záhy po svém nástupu na trůn proto nechal uvěznit na 300 moravských předáků a na jejich místa dosadil své vlastní přívržence z Čech, čímž byly nejspíš odstraněny poslední zbytky staré moravské aristokracie. Současně vyhnal své mladší bratry Vratislava, Konráda a Otu z jejich moravských údělů. Pouze Vratislavovi, který získal sňatkem s princeznou Adlétou podporu uherského krále, nakonec roku 1059 navrátil vládu nad Olomouckem.
Kromě snahy o upevnění moci se Spytihněvova vláda vyznačovala rozsáhlou podporou církve. Kronikář Kosmas jej dokonce nazval „otcem duchovních a ochráncem vdov“. Spytihněv v roce 1057 založil a bohatě obdaroval kapitulu v Litoměřicích, jejíž zakládací akt je vůbec nejstarším dochovaným dokumentem vydaným českým panovníkem. Na Pražském hradě pak v roce 1060 zahájil výstavbu reprezentativní baziliky sv. Víta, která nahradila rotundu z doby sv. Václava. Již o rok později však v pouhých 29 letech nečekaně zemřel.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.